Jäta menüü vahele
10.03.2020

Karjalased kogunevad kongressile

Kongress võtab vastu karjalaste olukorda kajastava resolutsiooni, samuti valitakse saadikud VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile, mis toimub Tartus, Eesti Rahva Muuseumis.

Foto: Image source: Pixabay | Baldr80, theculturetrip.com/

Tuleval nädalavahetusel, 14.–15. märtsini toimub Aunuses (vn Olonets) IX karjala rahva kongress, mis on pühendatud Karjala vabariigi 100. sünnipäevale. Kongress võtab vastu karjalaste olukorda kajastava resolutsiooni, samuti valitakse saadikud VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile, mis toimub Tartus, Eesti Rahva Muuseumis.

Kongressid toimuvad iga nelja aasta tagant, nende korraldajaks on kongressi täitevorgan – volinike nõukogu, mida praegu juhib Tatjana Klejerova. Kongressi töö on suunatud teemadele, mis on tähtsad karjalastega asustatud piirkondade rahvuskultuurilises arengus, samuti kuidas on jälgitud karjalaste kodanikuõigusi ja – vabadusi.

Kongressi tööst võtab osa u 250 inimest, kelle seas on 88 delegaati. Delegaadiks võib saada karjalane, kes on 16 aastat vana ja omab alalist elamisluba Karjalas. Külalisteks on nii vabariigi kui ka kohalike võimude esindajad, aga külalisi kutsutakse ka Tveri ja Leningradi oblastitest, Venemaa soome-ugri rahvaste territooriumitelt, samuti Soomest.

Lisaks plenaaristungile toimub töö neljas töögrupis :

  1. Karjala ühiskondlike organisatsioonide töö kodanikuühiskonna arendamises ja vastava seadusandluse arendamine;
  2. Karjala keel ja kultuur – traditsioonidest tänapäeva;
  3. Karjalased ja karjala keel tänapäeva massiteabevahendites;
  4. Karjalased muutuva keskkonna ja muutuvate kliimaolude tingimustes, regionaalsete programmide loomine loodusressursside kasutamisel

Samuti viiakse töögruppide järel läbi karjalakeelne diskussioon „Mida mina karjalane täna ütlen“.