Jäta menüü vahele
05.09.2016

Karjala õpilased ei saa osaleda ülevenemaalisel keeleolümpiaadil

Venemaa haridus- ja teadusministeerium ning Kaasani Föderaalne Ülikool korraldavad  keskkooliõpilastele ja üliõpilastele ülevenemaalise Venemaa vabariikide ametlike keelte olümpiaadi vene keele egiidi all.

Olümpiaadi eesmärgiks on vene keele igakülgse kasutamise arendamine ja edendamine Venemaa riigikeelena ning tingimuste täiustamine Venemaa vabariikide ametlike keelte arenguks. Ühtlasi püütakse tõsta õpilaste huvi vene keele ja Venemaa teiste ametlike keelte vastu. Olümpiaad toimub kahes voorus: regionaalne ja finaalvoor. Regionaalne voor toimub 1.-15. oktoobril 2016.  Registreerumine kestab 25. septembrini.karjalaviit https://vk.com/photo-79741361_347032339

Karjala keeleaktivistidel tekkis kohe küsimus, kas karjala keelt õppivad õpilased saavad sellel olümpiaadil osaleda, sest erinevalt teistest Venemaa vabariikidest ei ole nimirahvuse keel Karjala Vabariigis ametlikuks keeleks. Sellest hoolimata sai ka Karjala Vabariigi haridusministeerium eelteate olümpiaadi toimumise kohta.

Praeguseks on registreerumine alanud ning selgus, et ei karjala keele ega teiste Karjala põlisrahvaste keelte õppijad olümpiaadil osaleda ei saa. Registreerumislehel on eelvalikuga lahtrid, kus on küll koha valikus olemas Karjala Vabariik, kuid karjala keelt keelte valikus ei ole.

Aktivistid sotsiaalmeediagrupist “Karjala keel Karjala Vabariigi ametlikuks keeleks!” tegid avaliku pöördumise, milles väidavad, et ametnike tehtud vea tõttu, ei ole karjalastel võimalik olümpiaadil osaleda.

Soome-ugri keeltest on nimekirjas komi, mari, ersa, mokša ja udmurdi keel.

Allikas: finnugor.ru