Jäta menüü vahele
01.12.2016

Karjala Keele Kodu eestvedaja pälvis ülevenemaalise tunnustuse

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida Fenno-Ugria ei uuenda.

Vieljärvis (vn. Vedlozero) karjala keele elustamiseks keskuse rajanud Olga Gokkojeva võitis novembri alguses Venemaa kodanikefoorumi „Mina – kodanik“ konkursi maapiirkondade ja väikelinnade arendamise kategoorias. Kokku osales 2000 kandidaati 15 kategoorias, võitjad said 200 000 rubla suuruse rahalise preemia.

Karjala Keele Kodu on kodanikualgatusel loodud päevakeskus,  kus saab lisaks keelekursustele teha käsitööd ja käia koos liikumis- jm huvialaringides. Ligi 500 m² pindalaga hoone on nelja aasta vältel renoveeritud kogukondliku ühistööna ja täiesti tavaliste inimeste rahalisel toel. Esimesed ruumid valmisid 2015. aasta alguses, järge ootavad veel soojusisolatsiooni paigaldamine teisele korrusele ning selle korruse välja ehitamine teatrisaaliks.

Keskuse tagamõte on olla koht, kus külaelanikud tunnevad end mõnusalt ja kasutavad omavahel ka karjala keelt, sealjuures arvestatud on nii laste kui ka täiskasvanute vajadustega. Gokkojeva tunnistas ajalehele „Karjalan Sanomat“, et preemia on tunnustuseks kõikidele inimestele, kes keskuse ehitamisse või arendamisse on panustanud, sest sellist suurt tööd üksipäini ette võtta oleks mõeldamatu.

Olga Gokkojeva on vabakutseline tõlk, kes on pühendunud karjala keele ja kultuuri taaselustamisele. Ta on aidanud muu hulgas renoveerida Kinnermäe küla, mis on praegu väga armastatud turismisihtkoht ja pälvinud Venemaa kaunima küla tiitli.

Ligi 2000 elanikuga Vieljärvi küla asub Prääsä rahvusringkonnas, kus ligi kolmandik elanikkonnast on karjala päritolu. Karjala keel on aga üks kiiremini hääbuvaid soome-ugri keeli, mille kasutusvõimalusi jääb üha vähemaks. Karjala keel on ka ainuke soome-ugri keel, mis ei ole nimivabariigis  ametliku keele staatuses.

olga-gokkojeva-karjala
Organisatsiooni Karjala Keele Kodu juhataja Olga Gokkojeva. Foto: Nikolai Smirnov

Allikas: Karjalan Sanomat