Jäta menüü vahele
07.12.2016

Arvo Valton on Aadu Luukase missioonipreemia nominent

Kümnendat korda välja antava preemia pälvisid tänavu president Arnold Rüütel ja tema abikaasa Ingrid Rüütel. Viie nominendi seas oli ka kirjanik Arvo Valton.

Eile kuulutati Kadrioru Kunstimuuseumis pidulikul tseremoonial välja Aadu Luukase missioonipreemia laureaat. Kümnendat korda välja antava preemia pälvisid tänavu president Arnold Rüütel ja tema abikaasa Ingrid Rüütel. Viie nominendi seas oli ka kirjanik Arvo Valton.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna auesimees Arnold Rüütel oli Eesti vabariigi president aastatel 2001–2006. Koos Aadu Luukasega pani ta 2003. aastal aluse Ühiskondliku Leppe Sihtasutuse protsessile.

Ingrid Rüütel on humanitaarteaduste doktor ja rahvusvaheliselt tuntud folklorist. Preemiaga tunnustatakse tema teeneid Eesti rahvakultuuri edendamisel ja säilitamisel. Kunagine Fenno-Ugria Asutuse juhatuse esimees Ingrid Rüütel on muu hulgas põhjalikult tegelenud soome-ugri rahvaste etnomusikoloogiaga.

Missioonipreemia nominendid 2016. aastal olid koorijuht ja õppejõud Ants Üleoja; proosa- ja näitekirjanik, luuletaja ja tõlkija Arvo Vallikivi; president Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel; päevakeskus täisealistele autistidele Autistika; meeste tervise edendamisele pühendunud SA Leinatamme Fond ja suhtekorraldaja Meelis Kubits.

Raske valik

SA nõukogu esimehe Indrek Luukase sõnul oli sel aastal nominente välja valida üsna raske. Sel aastal esitati preemiale 56 kandidaati, kelle seast valis sihtasutuse nõukogu, koosseisus Indrek Luukas, Sulev Loo ja Märt Vooglaid, välja kuus silmapaistvamat.

Missioonipreemia eesmärgiks on tunnustada tublisid Eesti inimesi ja organisatsioone, kes tõelise kirega on panustanud ühiskonna tasakaalustatud arengusse ja Eestis elavate inimeste elukvaliteedi parandamisse.

Eelmisel aastal anti preemia Estonia seltsi juhatajale Arne Mikule, varem on selle pälvinud näiteks Marju Lauristin, Toomas Paul, David Vseviov ja Katri Raik.

valton-rene-suurkaev
Arvo Valton. Foto: Rene Suurkaev

Arvo Valtonit on tema kirjandusliku ja soome-ugri tegevuse eest tunnustanud ka Prantsuse riik kirjanduste ja kunstide ordeniga, Udmurdi Vabariik teenelise kultuuritegelase nimetuse omistamisega ja Handi-Mansi Rahvusringkond aumärgiga. 2014. aastal pälvis Valton Eesti Rahvuskultuuri fondi preemia ja 2015. aastal Tartu ülikooli rahvusmõtte auhinna.

aadu-luukase-missioonipreemia-2016-76511520
Aadu Luukase missioonipreemia pälvisid tänavu Rüütlid. Foto: Rauno Volmar

Allikad: Maaleht Delfi.ee Postimees