Jäta menüü vahele
02.08.2017

Karjala keele kodu tähistas 5. sünnipäeva

30. juulil sõitsid Prääsa rahvusrajoonis asuvasse Vielijärvi (Vedlozero) külla külalised Karjala erinevatest rajoonidest, samuti Soomest ja Rootsist. Pidulikul kontserdil osalesid kohalikud artistid ja külalised Kontupohjast (Kondopoga) ja Rootsist. Pidupäeval loeti luuletusi, tantsiti ja lauldi. Aga kõige tähtsam oli, et kõlas karjala keel nagu laul, samal ajal naljatlev ja rahulik, erilise intonatsiooniga. Keel, mis on oma paljudele Karjala elanikele.

ansambl-zorenka-gosti-prazdnika_0

Karjala keele kodu, mis asub vanas Vieljärvi külas, on tuntud mitte ainult kogu Karjalas, vaid ka väljaspool vabariigi piire. Algas see kõik vähesest, 22. juulil 2012. aastal asutasid kohalikud elanikud karjala keele arendamise eesmärgil Karjala regionaalse ühiskondliku organisatsiooni „Karjala keele kodu“. Oma eesmärkide saavutamiseks otsustati ehitada kodu, mis oleks avatud kogu külarahvale ja mis koondaks küla kultuurielu. Kodu ehitamisel näitasid hämmastavat aktiivsust Vielijärvi külaelanikud.

Viie aasta jooksul on nii organisatsiooni aktivistid kui ka teised vabatahtlikud teinud palju: korjatud on vahendeid kodu ehitamiseks ja töös hoidmiseks, korraldatud heakorrastustöid jms. Kodu vundament valati 2013. aasta sügisel, 500ruutmeetriline maja valmis 2015. aasta jaanuaris, kui võeti vastu esimesed külalised.

Praegu töötab seal mitu karjala keele ringi, käsitööring, laste ja täiskasvanute teatritrupid, mis on juba lavale toonud mitu näidendit ja annavad külalisetendusi Karjalas ja Soomes. Organisatsiooni liikmete abiga on loodud viis karjalakeelset virtuaalse treeneri programmi, mille abil saab tegelda kehalise kasvatusega. 2017. aastal alustas kodus tööd eelkooliealistele lastele mõeldud karjala keelepesa.

Karjala keele kodust on saanud tõeline küla kultuurikeskus, kus on internetiühendus, saab kuulata karjalakeelseid audioraamatuid, osta ja laenutada raamatuid, osta kohalike meistrite käsitööd, aga saada ka osa erinevatest üritustest.

Allikas: Дом карельского языка отпраздновал первый юбилей (finugor, 01.08.2017)