Jäta menüü vahele
11.03.2019

Kaljo Põllu looming Jaapanis

Kaljo Põllu. Maailm nagu pada. Sarjast „Kodalased“. 1974. Metsotinto, paber. Eesti Kunstimuuseum

Allikas: EKM pressiteade 04.03.2019.

Reedel, 8. märtsil avati Jaapanis Nagano prefektuuris asuvas Saku Linna Kaasaegse Kunsti Muuseumis Eesti kunstniku Kaljo Põllu graafika näitus, millega Eesti Kunstimuuseum tähistab oma 100. juubeliaastat.

Väljapanek avab erakordselt sugestiivselt meie esivanemate mütoloogilist muinasmaailma, legende, uskumusi ja loodustunnetust. Näitus on valminud koostöös Eesti Kunstimuuseumi ja Jaapani partnerite Okuni pühamu, Saku linna ning Saku Linna Kaasaegse Kunsti Muuseumiga. Näitus avati eelmisel aastal Jaapanis Okuni Pühamus, nüüd eksponeeritakse Kaljo Põllu loomingut pea kolmandiku võrra suurema väljapanekuga Saku Linna Kaasaegse Kunsti Muuseumis.

Kaljo Põllu. Maailm nagu pada. Sarjast „Kodalased“. 1974. Metsotinto, paber. Eesti Kunstimuuseum

Kaljo Põllu (1934 – 2010) on üks silmapaistvamaid Eesti kunstnikke ning soome-ugri ja Põhjala rahvaste maailmapildi ja muinasmüütide mõtestajaid visuaalses keeles. Tema tegevus kunstimõtte teoreetiliste uuenduste sissetooja ja kunstiõppejõuna ning eesti ja soome-ugri rahvapärandit uurivate teadusekspeditsioonide juhina on Eesti kunstielu tugevalt mõjutanud. Tugeva isikupärase käekirjaga ja metsotinto tehnika sugereerivat mõjusust kasutades on kunstnik loonud mahukad graafikasarjad „Kodalased“, „Kalivägi“, „Taevas ja maa“, „Eesti maastikud“ ja „Kirgastumine“. Jaapanis toimuva näituse tuumiku moodustab valik nende sarjade töödest. Jõulise aktsendi annavad ka 1980. aastate teisel poolel, Eesti taasiseseisvumise eelsel ajal, loodud vanasõnade ainelised tööd. Oma teostes jutustab Põllu kunsti keeles lugusid esivanemate maailmapildist, legendidest, jumalate ja inimeste suhetest, maailma loomisest, müütilistest tootemloomadest ning looduse vägevusest. Eesti mütoloogia ja loodustunnetusega – kõige sellega, mis on olnud Kaljo Põllu loomingu inspiratsiooni aluseks –, leiab sarnasusi ka Jaapani muistsetes uskumustes.

Kaljo Põllu. Kaks päikesepõtra. Sarjast «Kalivägi». 1978. Värviline metsotinto, paber. Foto allikas: Eesti Kunstimuuseum/Repro

Nagano prefektuuris asuva Saku linna sõpruskoostöö Eestiga ja siinse Sakuga on kestnud juba üle kümne aasta. Linnas on äärmiselt aktiivne Jaapani-Eesti sõprusühing ja huvi Eesti kultuuri vastu on suur. Seoses 2020. aastal Tōkyōs toimuvate Olümpiamängudega on Saku linn ka Eesti Kergejõustiku Liidu ametlik partner eellaagri korraldamisel.

Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud kataloog jaapani ja inglise keeles.

Näitus on avatud 08.03.2019–14.04.2019

Näituse pressialbumit näeb siin.

Kuraatorid: Kersti Koll (Eesti Kunstimuuseum) ja Taimi Paves (Ars Orientalis)
Kujundaja: Villu Plink

Toetajad:
Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Suursaatkond Jaapanis, EV100

Info allikas: Eesti Kunstimuuseumi pressiteade 04.03.2019

Loe ka artiklit “Kaljo Põllu tööd poevad jaapanlaste hinge” (Sibrits, Heili, Postimes, 9.03.2019)