Jäta menüü vahele
12.11.2018

Joškar-Olas toimub XII rahvusvaheline soome-ugri teatrifestival Maiatul (Koldetuli)

Marimaal Joškar-Olas, M. Šketani nimelises Mari rahvusteatris toimub 14.-18. novembrini traditsiooniline rahvusvaheline soome-ugri teatrifestival Maiatul. XII korda toimuva festivali fookus on seekord komöödiažanril.

Teatrifestival on üks olulisemaid ja järjepidevamaid sündmusi soome-ugri rahvaste kultuurielus, selle eesmärgiks on arendada soome-ugri rahvaste teatrikunsti ja edendada teatrite vahelist koostööd. Viimastel aastatel on festival kujunenud soome-ugri rahvaste rahvusteatrite parimate lavastuste näitamise kohaks. Festivali korraldavad Mari Vabariigi valitsus, Venemaa kultuuriministeerium, Marimaa kultuuri-, pressi- ja rahvussuhete ministeerium ning Marimaa rahvusteater. Festivalil osalevad teatrid Karjalast, Marimaalt, Mordvast, Udmurtiast ja mujalt ning nende esituses näevad vaatajad teatrite populaarsemaid ja kodupublikule enam meeldinud etendusi.

Festivali üheksaliikmelisel žüriil tuleb teha otsus pühapäevaks, kui kõik kümme osalevat teatrit on etendused lavale toonud. Publiku huvi on suur ja mõned etendused on juba välja müüdud. Festivali raames toimub lisaks etendustele ka soome dramaturgide seminar. Eestist on teiste soome-ugri rahvaste teatrietendusi vaatamas lavastaja Anne Türnpu ja Fenno-Ugria Asutuse juht Kadi Raudalainen.

Maiatul – Majatuli esimene festival toimus 1990. aastate alguses Udmurdi Vabariigi pealinnas Ižkaris (Iževskis). 1997. aastast hakati festivali korraldama Mari vabariigi pealinnas Joškar-Olas ja seda peetakse üle aasta. Vahepeal toimus festival ka Soomes Nurmeses ja Mordvamaal Saranskis, kuid nüüd on olnud aastaid võõrustajaks Marimaa. “Maiatul” tähendab eesti keeles koldetuld.

Festivali kava on leitav siit.