Jäta menüü vahele
22.11.2018

XII soome-ugri teatrifestivalil pälvis peapreemia mari teater

Festivali fookus oli komöödiažanril, mistõttu programmis oli palju lõbusaid muusikalisi etendusi eelkõige külaelust.

M. Šketani nimelises Mari rahvusteatris Joškar-Olas toimus 14.−18. novembrini XII soome-ugri teatrifestival Майатул – Majatuli, millest võtsid osa soome-ugri rahvusteatrid Karjalast, Udmurtiast, Mordvamaalt, Handi-Mansi autonoomsest piirkonnast, Komimaalt ja Marimaalt. Festivalil esitlesid soome-ugri rahvaste teatrid oma parimaid rahvuskeelseid lavastusi.

Festivali fookus oli komöödiažanril, mistõttu programmis oli palju lõbusaid muusikalisi etendusi eelkõige külaelust. Hoolimata üksikutest eredatest ja vahvatest hetkedest iseloomustas neid lavastusi viletsavõitu režiid, kus ka näitlejaid polnud saanud sageli mõtestatud ja võimetekohaseid ülesandeid. Seetõttu avaldasid hoopis paremat muljet tõsisematel teemadel valminud lavastused.

Peapreemia määras žürii M. Šketani nimelisele Mari rahvusteatrile Aleksandr Ostrovski klassikalise näidendi “Lumivalgeke” lavastuse eest (lavastaja Vassili Pektejev). Sama lavastus pälvis ka parima muusikalise kujunduse preemia (Sergei Belov), peaosatäitjad aga näitlejate eripreemiad.

Stsenograafia eest tunnustati Maria Sablinat ja Anna-Ksenija Višnevskajat obiugri rahvaste teatrist „Päike“. Jeremei Aipini muinasjuttude põhjal valminud lastelavastus toimus publiku osalusel tšummis ehedate mänguasjadega ning selles sai näha ka varjuteatrit.

Positiivselt üllatas Mäemari draamateater Seppo Kantervo näidendiga „Sinise taeva laulud“, mille tegevus toimub Teise maailmasõja lõpus Karjalas. Lavastaja Olga Iskoskina sai eripreemia lavastuskultuuri kvaliteedi kasvu eest, näitlejad Natalja Gusjanova ja Dmitri Torjajev parima naisnäitleja ja meesnäitleja preemiad.

Traditsioonitruuduse eest tunnustati Mari riikliku ooperi- ja balletiteatri balleti Лесная легенда (ee k Metsalegend) koreograafi Konstantin Ivanovi, kes praegu on ühtlasi Mari Eli kultuuri-, pressi ja rahvusküsimuste minister.

Майатул – Majatuli esimene festival toimus 1990. aastate alguses Udmurdi vabariigi pealinnas Ižkaris (vn k Iževskis). 1997. aastast hakati festivali korraldama Mari vabariigi pealinnas Joškar-Olas ja see toimub üle aasta. Festival on toimunud ka Soomes ja Mordvamaal, kuid nüüd on aastaid võõrustajaks olnud Marimaa. Festivali eesmärk on arendada soome-ugri rahvaste teatrikunsti ja edendada teatrite vahelist koostööd. Just seepärast on embleemil ühendatud mari- ja soomekeelsed nimetused, mis eesti keeles tähendavad koldetuld.

Etendusi hindas rahvusvaheline žürii, kuhu kuulus erineva rahvusliku taustaga kriitikuid ja teatritegelasi Moskvast, Helsingist, Ufaast, Kaasanist ja Joškar-Olast. Žürii liikmed andsid etendusele järgnenud päeva hommikul kõigile huvilistele ka põhjalikku tagasisidet oma isiklikest muljetest, mis võisid üksteisest sootuks erineda.

Dramaturg, kriitik ja teatripreemia “Kuldne Mask” ekspertnõukogu liige Aleksandr Vislov rõhutas, et soome-ugri rahvusteatrid on säilitanud erilise väreluse ja tundlikkuse, mille abil nad suudavad vaatajate ja laval toimuva vahel luua tugeva sideme. Tema hinnangul suudaksid teatrid paremaid lavastajaid kaasates lavalt veel eredamaid emotsioone pakkuda, sest see võimekus on näitlejatel täiesti olemas.

Vislov kahetses, et teatrid olid saatnud festivalile lavastused oma valikul ning seetõttu oli programm ebaühtlane. Edaspidi soovitas ta korraldajatel  kaasata tingimata asjatundlikku kuraatorit, kes vastutaks kogu programmi sisu ja kvaliteedi eest.

Sel aastal ei osalenud festivalil mitte ükski teater Eestist, Soomest ega Ungarist, mistõttu festival kaotas rahvusvahelise mõõtme. Kõik žürii liikmed, aga ka korraldajad ning osavõtjad tõdesid, et ilma eestlaste, soomlaste ja ungarlasteta ei teki tervikpilti soome-ugri teatrimaailmast, samuti oleksid just nende rahvaste lavastused heaks suunanäitajaks väikestele teatritele oma väljenduskeele otsimisel. Ka väljaspool võistlusprogrammi etendunud Anne Türnpu lavastus “Tütreke” Kazõmi harrastusnäitlejatega oli nii žürii kui ka publiku meelest väga värskeks kogemuseks.

Teatrifestival on üks olulisemaid ja järjepidevamaid sündmusi soome-ugri rahvaste kultuurielus. Festivali korraldavad Mari Vabariigi valitsus, Venemaa kultuuriministeerium, Marimaa kultuuri-, pressi- ja rahvussuhete ministeerium ning M. Šketani nim. Mari rahvusteater. Järgmine festival toimub 2020. aastal.

Eestist on festivalil osalenud näiteks Taarka Pärimusteatri noortestuudio Anne Türnpu ja Marion Jõepera lavastusega “Kuidas müüa Setot?” 2014. aastal, Euroopa kultuuripealinna Tallinn2011 raames Põhuteatris etendunud Anne Türnpu, Eva Klemetsi ja Mart Kolditsa soome-ugri ühisprojekt “Sugrierror.com” 2012. aastal ning Eesti Draamateater Tõnu Oja monoetendusega “Aabitsa kukk” 2010. aastal.