Jäta menüü vahele
08.08.2016

Järgmine soome-ugri kultuuripealinn on karjala küla Vuokkiniemi

Ühepäevase tseremoonia käigus valis rahvusvaheline žürii reedel 05.08.2016 Helsingis Ungari Balassi instituudis järgmise soome-ugri kultuuripealinna. Otsus tehti pärast kandidaatide esitluste kuulamist – võistlustules olid kaks soome asulat Kuhmo ja Sippola ning karjala küla Vuokkiniemi. Kultuuripealinna tiitli kandjaks 2017. aastal valiti võistlusel teist korda osalenud Vuokkiniemi. 

kultuuripealinn 2017
Kultuuripealinn 2017: Vuokkiniemi. Foto: Finno-Ugric Tastes: Local and Fresh Food

Ürituse avasid tervitustega Käbi Suvi, MAFUNi (Soome-Ugri Rahvaste Noorte Assotsiatsioon) president, Gábor Richly, Balassi instituudi juhataja ja Vincze Szalay-Bobrovinczky, Ungari suursaadik Helsingis. Lisaks soovisid kandidaatidele edu Sampsa Holopainen, Sukukansojen Ystävät RY esindaja ja Peter Arany, soome-ugri kultuuripealinnade programmi büroo juhataja ning oma videotervituse saatis isegi Hollywoodis elav soome näitlejanna Anna Easteden.

Üritusel osalenud diplomaatide ja kunstitegelaste suur osakaal näitab muljetavaldavat huvi järgmise kultuuripealinna vastu.

kandidaatide esindajad
Kuhmo, Sippola ja Vuokkiniemi esindajad.

Kultuuripealinnu on viimasel ajal Soomes ka rohkem kajastatud, kuna järgmine tiitlikandja saigi olla kas Soome või Karjala Vabariigist. Kunagi varem ei ole soome-ugri kultuuripealinna tiitlit võitnud nende piirkondade esindaja. Järgmine tiitlikandja saab olema juba viies soome-ugri kultuuripealinn.

Žüriisse kuulusid Käbi Suvi, MAFUNi president, Annela Laaneots, Obinitsa kommunikatsioonijuht, Svetlana Kolchurina, soome-ugri teadlane ja endine MAFUNi president, Daniel Waliduda, Iszkaszentgyörgy’i projekti koordinaator, Zsolt Lengyel, Pannoonia Ülikooli emmeriitprofessor Veszprémist ja Ari Burtoff, Tverikarjala Sõprade Seltsi juhataja.

Üritusele oli Helsingisse kohale sõitnud ka  tänavuse soome-ugri kultuuripealinna Iszkaszentgyörgy suur delegatsioon, mille liikmed esitasid publikule traditsioonilisi rahvatantse, pillimängu ning tutvustasid ka oma küla. Lisaks oli üles pandud Iszkaszentgyörgy’i elanike lapitööde näitus.

Käbi Suvi tõlke põhjal, algallikas uralic.org uudis

Loe lähemalt Vuokkiniemist nende seltsi lehelt

Külalislahkete ja ettevõtlike elanikega Vuokkiniemi külakesse viis 2012. aastal Fenno-Ugria Asutuse ja Looduse Omnibussi suvereis.