Jäta menüü vahele
29.06.2018

Jäädvusta pärandit ja osale hiite kuvavõistlusel

Algas rahvusvaheline hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on väärtustada põliste väepaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende praegune olukord ning suunata inimesi pühapaiku külastama ja hoidma.

11. korda toimuva võistluse teema on looduslikud (mitte ehitatud-rajatud) pühapaigad: hiied, pühad mäed, puud, kivid, veekogud jm looduspaigad, kus juba meie esivanemad käisid palvetamas, ravimas, ande jätmas, nõu pidamas, ennustamas jm kombetalitusi täitmas.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot ja kuni 16aastaste auhind 200 eurot. Eriauhindu jagatakse teemadel: hiis, püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, pärimus, saared jm. Oodatud on ka mujal maailmas tehtud ülesvõtted.

Fotosid saab võistluse leheküljel üles laadida 01.09.–15.10.2018.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Looduslikke pühapaiku leidub paljudel põlistel rahvastel ja need kuuluvad inimkonna ühispärandisse. Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maa-ala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja allikat ning sadu ristipuid. Pühapaiku leidub kõikides maakondades, pea igas kihelkonnas ning paljudes külades. Enamik meie pühapaiku on ohustatud ja kadumas unustamise tõttu. Ligi 600 pühapaigas leidub kaitstavaid arheoloogia- ja loodusmälestisi, kuid ühtegi pühapaika kui sellist seni Eestis kaitse all ei ole.

Võistlust korraldab Hiite Maja SA, Maavalla Koda ning vabatahtlike koostööring Hiiepaik.

Vaata lisaks:

Seni avalikustatud looduslike pühapaikade kaart

Soovitusi looduslike pühapaikade pildistamiseks ja sadakonna pühapaiga kirjeldused leiab raamatust “Pühapaikade teejuht”, Ahto Kaasik 2017.

Looduslike pühapaikade õppematerjal Hiiekoolide lehel:

2008.–2017. aasta kuvavõistlused

2018. aasta kuvavõistluse plakat

 

Hiite Maja pressiteade 28.06.2018

Lisainfo:
Ahto Kaasik
Tel 5668 6892
ahto@hiis.ee