Jäta menüü vahele
07.07.2017

In memoriam Edgars Sīlis

Rahvusvaheline Liivisõprade Ühing,  Liivi Kultuuri Keskus, Liivlaste Liit ja kogu liivi kogukond mälestavad olulist liivi kogukonna liiget ja avaliku elu tegelast Edgars Sīlist (27.12.1949–2.07.2017).

silis

Pärast Läti iseseisvuse taastamist oli majandusmees Edgars Sīlis üks neist, kes tegutses aktiivselt selle nimel, et liivlased saaksid endale põlisrahva staatuse ja liivi keelt väärtustataks.

Ta oli ka 4. veebruaril 1991. aastal loodud riigi erilise kaitse all oleva liivlaste kultuur-ajaloolise territooriumi Liivi Rand (Līvõd Rānda) asutajate seas ning rohkem kui kümme aastat selle administratsiooni direktor.

Liivi Ranna tegevuse algusaastatel koguti kokku kõik selle ajaloolise liivi piirkonna kohanimed ja koostati topograafilised kaardid, märgiti üles liivlastele ajalooliselt olulised objektid ja hinnati nende olukorda. Mazirbes (liivi keeles Irēs) korraldati kaks liivi kultuuri ja kultuuriloo uurimisele pühendatud rahvusvahelist konverentsi (1992. ja 1994. aastal). 1992. aastal hakkas taasilmuma liivikeelne kuukiri Līvli; anti välja liivi aastaraamat; organiseeriti ja rahastati liivi keele kursuseid Mazirbes, Kolkas ja Ventspilsis ning iga-aastaseid liivi laste suvelaagreid Mazirbes. Liivi Ranna finantseerimisel alustati arheoloogiliste väljakaevamistega kõikjal Liivi Ranna territooriumil ja ka selle lähiümbruses, samal ajal kui etnoloogid uurisid rannakülasid.

Ei või jätta märkimata, et Edgars Sīlis tegutses agaralt ka töörühmas, mis töötas välja pikaajalise riikliku sihtprogrammi „Liivlased Lätis“.

Edgars Sīlis oli andunud koduloolane ja publitsist, ammuste ja kaasaegsete sündmuste ning liivi kultuuripärandi koguja. Nagu ta ise tunnistas: „Minu õnnetunne on seotud kognitiivsete protsessidega. Uued teadmised, kogemused, järeldused – see on see, mis mind õnnelikuks teeb. Ja selles mõttes on siit rannalt saadav väga väärtuslik.“

Edgars Sīlise ärasaatmine toimub 8. juulil kell 12 Jekabpilsi 28 krematooriumis, Riias.

Fenno-Ugria mälestab toredat koostööpartnerit ja tunneb kaasa lähedastele.