Jäta menüü vahele
07.05.2019

Hooaja viimases hõimuklubis räägib Andres Adamson Vene riigi soomeugrilisest algupärast

Kolmapäeval, 8. mail 2019 kell 19 korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus Tallinnas, Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6) selle kevadhooaja viimase hõimuklubi, kus ajaloolane Andres Adamson teeb ettekande Vene riigi soomeugrilisest algupärast.

Loengu teema on saanud tõuke Enn Haabsaare postuumselt ilmunud raamatust “Vene riigi saamine. Novgorodi föderatiivne feodaalvabariik” (Argo, 2019). Raamatu autor väidab, et algselt tekkis Vene riik slaavlaste osaluseta ja laienes alles hiljem – jõuga – slaavi aladele. Hõimuklubis räägib ajaloolane Andres Adamson, kuidas see nii kujunes.

„Riigiloomes oli kesksel kohal Kirde-Euroopa veeteede kontrollimisele pürgiv russide, venelaste polüetnos, milles mängisid alguses juhtivat rolli friisid, seejärel skandinaavlased-varjaagid,“ sõnas Adamson. „Kuid nende kõrval olid kandvas rollis alul Laadoga-äärsed lüüdid, seejärel vessid (vepslased), aga ka Pihkva ja Nereva tšuudid ning seejärel merjalased.“ Vana-Vene riigi esimesteks keskusteks kujunesid Vana-Laadoga, Irboska ja Valgjärve (Beloozero), mis asusid soome-ugri rahvaste aladel. Slaavluse tugevnedes jäi tänu riigitekke aegadel sõlmitud kokkulepetele Novgorodimaal veel mitmesajaks aastaks püsima teistlaadne, läänemeresoomlaste hajutatumal ja korporatiivsel võimutraditsioonil rajanev, tugeva vürstivõimuta riiklusevorm.

Hõimuklubi on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale. Loengusari jätkub sügisel.

Raamatut “Vene riigi saamine. Novgorodi föderatiivne feodaalvabariik” (Argo, 2019) on võimalik soetada kohapeal 25 euroga.

Fenno-Ugria korraldab klubiõhtuid, kus astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed alates 2001. aastast. Hõimuklubid toimuvad koostöös Eesti Keele Instituudiga.

Sündmuse plakatit saab alla laadida siin (jpg) ja siin (pdf).

Asukohakaarti saab vaadata siin.

Kõik huvilised on oodatud! Osavõtt sündmusest on prii.

 

Korraldajad:

MTÜ Fenno-Ugria Asutus: www.fennougria.ee / www.facebook.com/fennougria

Eesti Keele Instituut: www.eki.ee

 

Toetajad:

Tallinna Kultuuriamet, Eesti Kultuurkapital, HTM hõimurahvaste programm

 

Lisainfo:

Jaak Prozes

MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Nõunik

GSM: 5012319

e-post: jaak.prozes@fennougria.ee

www.fennougria.ee

www.facebook.com/fennougria

www.instagram.com/fennougria