Jäta menüü vahele
17.11.2016

Hiite fotovõistluse võitis muinasjutuline kuva Vormsi Suurallikast

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida Fenno-Ugria ei uuenda.

Tänavu üheksandat korda toimunud rahvusvahelise hiite kuva- ehk fotovõistluse 1300eurose peaauhinna võitis harrastusfotograaf Epp Libe tehtud pilt Vormsi Suurallikast. Muinasjutulisel pildil on jäädvustatud vetikaisse mähkunud ohvriallikas, mis kutsub süüvima pühapaikade saladustesse.

Võidukuva “Neitsite juuksed” autor Epp Libe õpib Eesti Maaülikoolis loodusturismi, külastab pühapaiku sageli, kuid kuvavõistluse avastas juhuslikult: „Olen teadlik, et hiiepaiku soovitakse säilitada, kuid fotovõistluseni jõudsin juhuslikult, Salevere matkarada külastades, kuulutust silmates. Olime just suundumas Ohvriallikale. Külastan tihti erinevaid hiie- ja pühapaiku. Leian neis tugevaima ja kõige müstilisema sideme meie loodusega. Võidufoto on minu jaoks samuti eriline. See taasloob need emotsioonid, mida kohapeal tundsin ja toob judinad ihusse. Ma pole varem midagi niisugust tundnud.“

kuva-epp-libe-ohvriallikas-vormsi-saarel
Allikavees vohavad rohelised vetikad meenutavad neitsite juukseid. Foto: Epp Libe

Noorte 200eurose peaauhinna pälvis Saaremaa Valjala koolis õppiv ja õpetaja Ester Vaiksaare juhendatud 14aastane Eeva Helga Kupits Väkra hiies tehtud pildiga “Kolm õde”.

eeva-helga-kupits-noorte-peaauhind
Väkra hiie piiril asuva Hiie talu värava kolm tamme. Foto: Eeva Helga Kupits

Hõimurahvaste 300eurose auhinna sai Udmurdimaa pühapaikade uurija Vladimir Kapitonovi kuva „Püha hiis Keremet vös”. Võidupildil on vana hiiemänd ja palvekoda kuala, kus toimuvad praegugi pühad talitused.

keremet_vos_uurali_rahvaste_auhind
Püha hiis Keremet vös asub udmurtide Aksakšuri küla idaosas. Foto: Vladimir Kapitonov

Kokku antakse välja 20 auhinda, mille hulgas on ajaloolise Võromaa, Virumaa, Mulgimaa, saarte, muinsuskaitseameti jm eriauhinnad. Lisaks rahalistele auhindadele jagatakse välja ratsaretk, suitsusauna külastus, Viru Folgi, Roheliste Rattaretke ja erinevate kursuste vabapääsmeid, raamatuid jpm.

Võistlusel osales enam kui 700 pilti 170 autorilt. Noorim osavõtja on 4 ja vanim 82 aastane ning tase ulatub algajatest maailma tippudeni. Fotodel on jäädvustatud 31 riigi pühapaigad Euroopast, Aasiast, Aafrikast, Austraaliast ning Põhja- ja Lõuna-Aameerikast. Hõimurahvastest on esindatud saami, soome, ersa, handi, ingeri, karjala, komi, mari, udmurdi, vepsa ja seto pühapaigad. Enamik osavõtjaid on siiski Eestist ning pilte on kõigist maakondadest.

Kuvasid hindasid loodusfotograaf Arne Ader, ajakirjanik Helen Arusoo, kunstnik Elo Liiv ja etnoloog Svetlana Karm ERMist.

Võistluse paremikku tutvustatakse ja  võitjaid autasustatakse Hiie väe tunnustamise sündmusel 03.12. algusega kl 13 Tartus  Eesti Rahva Muuseumi Jakob Hurda konverentsisaalis (Muusemi tee 2). Kõik huvilised on oodatud. Sissepääs tasuta.

Võidukuvad
Kõik võistlusel osalenud tööd

Hiite kuvavõistluse eesmärk on väärtustada ning jäädvustada ajaloolisi looduslikke pühapaiku, nendega seotud pärandit ning julgustada inimesi pühapaikadega tutvuma. Võistlust korraldavad Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus, Hiite Maja sihtasutus ning Maavalla Koda. Kuvavõistluse patroon on ERMi direktor Tõnis Lukas. Hiite kuvavõistlus toimub ka järgmisel aastal.

Allikas: Ahto Kaasik, TÜ looduslike pühapaikade keskus