Jäta menüü vahele
22.04.2019

Fenno-Ugria kutsub mari keele ja kultuuri tundi ning mari sangari päeva hõimuõhtule Tallinnas ja Tartus  

26. aprillil tähistatakse maride rahvuspüha – mari sangari päeva. ÜRO põliskeelte aasta puhul toimuvad sel nädalal seetõttu mari keelele ja kultuurile pühendatud sündmused.

Lyudmila_Yarmurzina1

26. aprillil tähistatakse maride rahvuspüha – mari sangari päeva. ÜRO põliskeelte aasta puhul toimuvad sel nädalal seetõttu mari keelele ja kultuurile pühendatud sündmused.

Teisipäeval, 23. aprillil kell 17:15 toimub Fenno-Ugria ruumes (Pärnu mnt 28-9, Tallinnas) mari keele ja kultuuri tund. Neljapäeval, 25. aprillil kell 19 on kõik huvilised oodatud Vanalinna Muusikamajja (Uus 16c) hõimuõhtule, kus astub üles mari ansambel Poro kas. Tartus, Eesti Rahva Muuseumi Silla-alal astub ansambel Poro kas üles laupäeval, 27. aprillil kell 12.

MARI KEELE JA KULTUURI TUND

Teisipäeval, 23.04.2019

Kell 17:15

Asukoht: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Pärnu mnt 28-9, Tallinn

Sissepääs: prii

Vaata asukoha kaarti SIIN.

Mari keele ja kultuuri tunnis antakse põgus ülevaate mari keelest, selle ajaloost, tänasest olukorrast ja ka seostest eesti keelega. Vaadeldakse ka sarnased sõnu, proovitakse lugeda, laulda ning mari keeles kõneleda. Aimu saab tavalise mari pere elu-olust nii Eestis kui ka Venemaal. Tunni viib läbi etnoloog Lyudmila Yamurzina (PhD), kes on ühtlasi Tallinna Mari Seltsi esinaine.

Registreerumine: Kõik huvilised on oodatud õhtust osa võtma, kuid palume enda osavõtust hiljemalt sündmuse toimumise päeva hommikupoolikul märku anda aadressil info@fennougria.ee või telefonil 6445119. Lähem teave tunni kohta on leitav SIIT.

FENNO-UGRIA HÕIMUÕHTU: MARI SANGARI PÄEV

TALLINNAS

Neljapäeval, 25.04.2019 kell 19:00

Asukoht: Vanalinna Muusikamaja, Uus 16c, Tallinn

Sissepääs: prii

Vaata asukoha kaarti SIIN.

TARTUS

Laupäeval, 27.04.2019 kell 12:00

Asukoht: Eesti Rahva Muuseum, Silla-ala, A-sissepääs, Muuseumi tee 2, Tartu

Vaata kohalejõudmise juhiseid SIIN.

26. aprillil tähistatakse mari sangari päeva. Sellele päevale pühendatud hõimuõhtul astub üles Marimaa meeste folklooriansambel Poro kas. Poro kason Mari vabariigi mari-tatari asustusega Paranga rajooni maride tunnustatuim folklooriansambel, mis on väärikas ja vanade traditsioonidega kollektiiv. Ansambli omapäraks on mari meeste hoogsad tantsud, mida tantsitakse mari rahvuspillide saatel.  Mari sangari päevon maride üks tähtsamaid rahvuspühasid, mis on pühendatud 1556. aastal venelaste vastu peetud tšeremissi sõdades hukkunud mari rahvuskangelase Boltuši (Poltõši) ja teiste mari rahva vabaduse eest võidelnute mälestusele. Pärimuse järgi langes just 26. aprillil maride vabaduse eest võideldes rahvuskangelane Boltuš. Eestis tähistatakse seda päeva juba ligi 25 aastat.

Lähem teave Tallinna kontserdi kohta on leitav SIIN, Tartu sündmuse kohta SIIN.

Tallinna sündmuse plakatit saab alla laadida ja printida (pdf) SIIN ja (jpg) SIIN.

Kõik sündmused on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale!

Korraldaja:

MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Pärnu mnt. 28-9, 10141 Tallinn

Sündmused toimuvad koostöös Tallinna Mari Seltsi, Vanalinna Muusikamaja, Eesti Rahva Muuseumi, ja Tartu Marilaste Liiduga.

Sündmusi toetavad: 

EV Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriamet