Jäta menüü vahele
27.02.2017

Esimest korda ajaloos registreeriti Jamalis põlisrahvaste rasvumine

Esimest korda fikseeriti Jamali-Neenetsi autonoomse ringkonna tundras traditsioonilist eluviisi viljelevate põlisrahvaste seas rasvumine, teatas ringkonna teadus- ja innovatsiooniameti direktor Aleksei Titovski.

põlisrahvaste_rasvumine

“Kunagi varem pole täheldatud põlisrahvaste kannatamist rasvumise käes. See on jaburus, tänapäevane probleem. Märgitakse koguni nende soodumust ülekaalulisusele,“ ütles Titovski.

Rasvumist põhjustab peamiselt toitumistavade muutumine. „Põlisrahvastele on vajalikud põhjapõdra lihast ja jõekalast saadavad toitained, aga praegu söövad nad põdraliha kaks korda vähem, sama on kalaga. Toidunormid on viimase paari aastaga tunduvalt muutunud, tundraelanikud on hakanud sööma pooltooteid, aga hantide ja neenetsite organism näiteks ei seedi suhkruid,“ täpsustas ta. „Teiseks põhjuseks on põhjapõtrade rännumarsruutide muutumine, vanasti liikusid nad sadu kilomeetreid otse, praegu kulgevad rännuteed aga ringikujuliselt, ümber asulate ja need on muutunud kolm korda lühemaks,“ lisas Titovski.

Meedias anti teada, et 2017. aastal luuakse Jamali põlisrahvaste pärilike haiguste atlas. Põlisrahvastelt võeti vastavad proovid, et välja selgitada põhjapõdrakasvatajate geneetilised muudatused ja soodumused tänapäevastes tingimustes.

Jamali ja Gõdani poolsaari peetakse hantide, ižmakomide, neenetsite ja sölkuppide ajalooliseks kodumaaks. Jamali-Neenetsi autonoomses ringkonnas elab 42 000 põlisrahvaste esindajat, kellest 17 000 elab nomaadielu, tegeldes põhjapõdrakasvatuse ja kalapüügiga.

.

Allikas: Ожирение впервые зарегистрировано у коренных народов Севера на Ямале (finugor.ru)