Jäta menüü vahele
28.06.2018

Eestlased käisid Salehardis kultuurisidemeid loomas

Salehardis toimus 9.–11. juunini põhjala põlisrahvaste traditsioonilisi kultuure tutvustav etnofestival „Tundra hing“ («Душа тундры»), mis tõi kokku piirkonna käsitöömeistrid ja folkloorikollektiivid. Festivali raames korraldati kohalikus looduslik-etnograafilises kompleksis rahvuslik käsitöö ja tarbekunsti konkurss, toimusid õpitoad, kontserdid. Kompleksi külalistele korraldati rahvusliku käsitöö laat, kust ei puudunud ka kohalikud road.  Peale oma piirkonna muusikutele astusid kontsertidel üles jakuudi, tõva ja hakassi külalised.

Arendamaks soome-ugri rahvaste vahelist koostööd ja rahvusvahelisi kultuurisidemeid, oli Jamaali-Neenetsi Autonoomse Ringkonna rahvusvaheliste suhete ja välismajanduse osakond festivalile kutsunud ka väikese Eesti delegatsiooni, keda aitas vahendada Fenno-Ugria. Moekunstnik Piret Puppart, Eesti kunstiakadeemia professor ja raamatu „Eesti rahvarõivas ja mood“ autor osales festivalil oma tudengite rahvusliku moe kursusetööde näitusega. Pärimusmuusik Leanne Barbo laulis ja mängis festivali kontsertidel eesti muusikat nii torupillil, parmupillil kui ka sokuarvel.

Leanne Barbo (vasakul) ja Piret Puppart handi-mansi põhjapõdrakasukais. Foto: Leanne Barbo

Leanne Barbo sõnutsi võis festivali raames kogeda nii mõndagi huvitavat. Rõõmustav oli see, et konkursil ja kontserdil osalejate seas oli päris palju neid, kes veel valdasid neenetsi autentseid laulutraditsioone. Kahjuks tundus talle, et festival-konkurss ei väärtustanud niivõrd ehedust, kui artistlikkust ja hoogsat esitusmaneeri. Sellegipoolest tuleb kiita festivali korraldajaid rahvusliku kultuuri eri ilmingutele võrdse eneseväljendusvõimaluse andmise ja nende toetamise eest.

Festivali korraldas Jamaali-Neenetsi Autonoomse ringkonna kultuuriosakond juba kolmandat korda, eesmärgiga säilitada, tänapäevastada ja populariseerida ringkonnas elavate põlisrahvaste kultuuritraditsioone. Jamaali-Neenetsi Autonoomne ringkond vahendab igal aastal külalisi ka Eestisse Hõimupäevadele ja varesepäeva üritustele.

Fenno-Ugria