Jäta menüü vahele
13.09.2019

Adamson-Ericu muuseumis on avatud Soome Tuusula järve kunstnike näitus

Juhani Salokannel. Foto: erakogu

Adamson-Ericu muuseumis on kuni 1. detsembrini avatud soome kuldaja maalikunstnike näitus „Külaskäik. Eero Järnefelt ja Venny Soldan-Brofeldt“. 

Seal eksponeeritavad tööd – värviküllased maastikud, looduslüürika, kunstnike sõpruskonna portreed ja argielu kompositsioonid – kuuluvad Järvenpää Kunstimuuseumi rikkalikku kollektsiooni.

Tunnustatud Soome kultuuritegelane ja tõlkija Juhani Salokannel kõneles 12. septembril kell 17.00 Adamson-Ericu muuseumis sügishooaja esimesel teemaõhtul Tuusula järve kunstnike kogukonnast ja selle olulisusest meie naabermaa kultuuriloos. Juhani Salokannel on raamatu „Kunstielu Tuusula järve ääres“ autor. Eestis tuntakse teda Jaan Krossi ja Anton Hansen Tammsaare elulugude autorina, Soomes mitmete eesti kirjanike tõlkijana soome keelde. Eestikeelne teemaõhtu toimus soome kunstnike näitusel „Külaskäik. Eero Järnefelt ja Venny Soldan-Brofeldt“ ning tutvustas kunstnike ja teoste rikkalikku tausta. Lisaks loojate isiksusele ja iseloomule avas Salokannel ka kunstnikke ümbritsenud sotsiaalset võrgustikku.

Tuusula järve ümbruses kujunes 20. sajandi alguseks rahvusromantiline kunstnike kogukond, keda peetakse soome rahvusliku identiteedi ja aate visuaalse keele loojaks. Järve kallastele kolinud kunstnike vahel tekkis erakordselt tihe side. Muu hulgas oli Eero Järnefelti õde Jean Sibeliuse abikaasa ja Venny Soldan-Brofeldt kirjaniku Juhani Aho abikaasa. Omavaheline läbikäimine ei tähendanud ainult jutuajamisi kohvitassi ääres, vaid koos loodi terve uus maailm.

Tänapäeval asuvad sadakond aastat tagasi Tuusula järve kallastele ehitatud kunstnike majades muuseumid. Juhani Salokannel tutvustab teemaõhtul, millist elu neis hoonetes elati, mida mõeldi ja kellega suheldi. Kirjandusteadlase juhtimisel rullub lahti ühe 20. sajandi olulisema soome kunstnike kogukonna lugu, millel oli tugev mõju kogu Soome kultuurielule.

Näitus on avatud kuni 1. detsembrini. Lähemat teavet leiab siit.

Lisainfo:

Ülle Kruus
Adamson-Ericu muuseumi direktor
+372 5561 6570
ylle.kruus@ekm.ee<mailto:ylle.kruus@ekm.ee>

Madli Karjatse
Müügi- ja teenindusjuht
+372 5199 3569
madli.karjatse@ekm.ee<mailto:madli.karjatse@ekm.ee>