Jäta menüü vahele
16.07.2019

Viistinos toimus isuri kultuuri päev

Foto: Kadi Raudalainen
Collegium Musicale Koporje kindluses 13.07.2019. Foto: Collegium Musicale Facebooki lehelt

14. јuulil tähistati Viistinos isuri muuseumi esisel platsil isuri kultuuri päeva, mis sel aastal oli pühendatud põliskeelte aastale ja Venemaa teatri aastale. Peol astusid üles folklooriansamblid Leningradi oblastist, Peterburist ning Karjalast ning kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhtusel Eestist, kes esitas isuri jt läänemeresoome rahvaste muusika põhjal komponeeritud laule Veljo Tormise tsüklist ”Unustatud rahvad”. Peterburi põlisrahvaste keskus näitas rahvateatri lasteetendust „Kagrakaru“.

Lähemalt ja kaugemalt kokku tulnud pidulisi tervitasid isuri päeva korraldanud ja toetanud  Kingissepa rajooni ja Leningradi oblasti ametnikud, samuti Nord-Stream 2 juhtkonna esindaja, kelle toel peaks järgmisel aastal valmima traditsiooniline keraamikatöökoda. Selle kinnituseks avati ka muuseumi ees kivi. Sündmuse peakorraldajad, muuseumi juhataja Elena Kostrova ning giid Nikita Djatškov tutvustasid toimuvat nii vene kui ka isuri keeles.

Foto: Kadi Raudalainen

Kontserti alustas kammerkoor Collegium Musicale. Ansambel Talomerkit kutsus ka publiku platsile tantsima ning need, kel oli soovi, said tantsida kogu peo vältel. Hulgaliselt oli kohale tulnud ka käsitöömeistreid. Pidulised said soetada endale kohalikku keraamikat, punutud, korve, kindaid, rahvuslikus stiilis rõivaid ning muidugi raamatuid. Muuseumi aidas sai vaadata isuritest vändatud dokumentaalfilme. Toitudest osutus populaarseimaks isuri kalasupp, mille valmimist oli huvilised oma silmaga jälgida.

Foto: Kadi Raudalainen

Isureid on 2010. aasta Venemaa rahvaloenduse järgi umbes 250 inimest, kuid veel möödunud sajandi alguses luges end isuriks 20 000 inimest. Isuri keelt kõnelevad neist vaid vähesed.  Rahva kultuurielu on koondunud Viistinos asuva väikese isuri muuseumi ümber, kus toimuvad keeletunnid ja käsitöö õpitoad. Suurimaks pühaks peavad isurid  Pedropäeva (13. 07 Peetripäev). Kuna isurid on teeninud igapäevast leiba kaluritena (mh nõukogude ajal tegutsenud  näidiskalurikolhoosis), siis on oluline nende jaoks ka juulikuu teisel pühapäeval tähistatav kalurite päev. Tänapäeval toimub kalurite päeva tähistamine Viistinos laupäeval ning pühapäevane päev on pühendatud isuri kultuurile.

 

Lugege lähemalt siin.

Vaadake videot siin ja siin