Jäta menüü vahele
17.05.2017

Vepslased valmistuvad peo Elonpu kolmekümnendaks sünnipäevaks

11. juunil toimub Vidla (Vinnitsa) külas 30. vepsa pidu Elonpu, mis on pühendatud mitteametliku vepslaste pealinna Vidla 880. sünnipäevale.

komimaa_vepslased

Vidlat mainitakse vene kroonikates esimest korda 1137. aastal. Suurt juubelit tähistatakse suurejooneliselt. Laadal ja näitusel pakuvad vepslased traditsioonilisi küpsetisi ja müüvad suveniire. Külalisi oodatakse Novgorodist, Peterburist, Moskvast, Karjala ja Komi vabariikidest, samuti paljudest linnadest Leningradi oblastis.

Vepsa folkloorikeskuses on väljas neli Sõktõvkaris asuva soome-ugri rahvaste kultuurikeskuse fotonäitust: „Me oleme ja jääme“, „Esivanemate viimne soov“, „Komimaa kui loodusturismi pärl“ ja „Selgete vete maal“.

Kõik soovijad saavad külastada muuseumi ja tutvuda vepslaste eluoluga. Teadmishimulisematele korraldatakse viktoriin vepslaste elust ja nende pidustustest. Käsitöömeistritele pakutakse võimalust osaleda näituspannoo „Ojati-äärsed muinasjutud“ vormistamisel.

Kõigil kellel on veel säilinud vanavara, saavad seda esitleda ekspositsioonil „Vanas majas, majas imelises“ («Pertiš kulus, pertiš čudakahaz»). Kontserdilaval astuvad üles vepsa rahva ansambel Armas ja laste folklooriansambel Tšomašti (Heakesed). Taimõrist tuleb külla nganassaanide ansambel, Karjalast folklooriansambel Kantele, Peterburist komide ansambel Dzoridz (Lilleke), Podporožje lasteansambel Zabava ja Voznesenije külaansambel Onežkije Zori (Äänisjärve päikeseloojangud). Juubeli lõpetab etnodisko lahtise taeva all ja saluut.

Esimest korda peeti vepsa pidu Elonpu 1987. aastal. Igal aastal osaleb pidustustel üha rohkem inimesi. Pidustust toetab Leningradi oblasti kohalike omavalitsuste, rahvussuhete ja usuasjade komitee.

Allikas: Вепсский праздник «Древо жизни» готовится к юбилею