Jäta menüü vahele
07.12.2020

Venemaa riigiduuma ootab valitsuselt etnoloogilise ekspertiisi seaduseelnõu

Venemaa riigiduuma rahvusasjade komitee esimees Valeri Gazzajev sõnul tegeldakse seaduseprojektiga valitsuses juba ammu. Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin andis vastava korralduse juba 2016. aastal. Mõiste etnoloogiline ekspertiis on kinnitatud ka seaduses “Vene Föderatsiooni põlisrahvaste õiguste garantiidest”.

“Riigi ja kohalike omavalitsuste süsteemis kasutatakse ekspertiisi juba praegu, näiteks Saha (Jakuudi) vabariigis, Sahalini oblastis, Jamali-Neenetsi ja Handi-Mansi autonoomsetes ringkondades. Ekspertiisi eesmärgiks on tööstusettevõtete poolt põlisrahvastele tehtavatele võimalike kahjude hindamine,” märkis Gazzajev.

Seaduseelnõult aga oodatakse, et see võimaldab etnoloogilist ekspertiisi kohaldada ka strateegilist planeerimist puudutavate dokumentide suhtes. “Näiteks etnoloogiline ekspertiisi kohaldamine territooriumi majandustegevuse pikaajalise planeerimisel võimaldab paremini arvestada tööstuse ja infrastruktuuri projektide mõju põlisrahvaste elulaadile ja traditsioonidele,” rõhutas komisjoni esimees.

Strateegilise planeerimise dokumentide etnoloogiline ekspertiis arvestab ka kodanike rahvuskultuurilisi vajadusi, seda kohaldatakse nii, et planeerides Vene Föderatsiooni subjektide majanduslikku arengut säiliks võimalikult hästi põlisrahvaste materiaalne ja vaimne pärand.

Vene Föderatsiooni rahvusasjade komitee ja suurem osa eksperte on tulnud järeldusele, et paljudel juhtudel on etnoloogiline ekspertiis hädavajalik. See võimaldab välistada rahvuslikule pärandile ja põlisrahvaste traditsioonilisele eluviisile korvamatute kahjude tekkimist.


Seotud lingid