Jäta menüü vahele
01.03.2022

Venemaa etnograafide ja antropoloogide pöördumine riigi valitsuse ja presidendi poole

Meie, Venemaa etnograafid ja antropoloogid, avaldame kategoorilist protesti Venemaa Föderatsiooni lahingutegevuse vastu Ukraina territooriumil.

Venemaa Föderatsiooni Presidendile Vladimir Putinile
Venemaa Valitsusele

Meie, Venemaa etnograafid ja antropoloogid, avaldame kategoorilist protesti Venemaa Föderatsiooni lahingutegevuse vastu Ukraina territooriumil.

Meie, Venemaa etnograafid ja antropoloogid, oleme pühendanud oma elud inimkonna kultuuri ja ühiskondliku mitmekesisuse uurimisele, teostame välitöid erinevates maailma piirkondades, uurides sotsiaalsuhteid ja kultuuri dünaamikat. Me oleme vahetult kogenud ja jälginud sõdade ja poliitiliste katastroofide mõju inimeste elukogemusele. Seetõttu protestime keeruliste ühiskondlike probleemide kasutamise vastu poliitiliste manipulatsioonide ja relvakonfliktide ettekäändena.

Mitte ühtegi sõda ei või õigustada ajaloolise õigluse otsingutega. Sõda lõhub inimeste hingi, viib massiliste inimohvriteni ja toob kaasa oluliste kultuuriväärtuste hävingut. Sõda on järeltulevate põlvede moraalne mõrv ning Venemaa rahvusvahelise isolatsioonini viiv teekond, mis hävitab Venemaa majanduse, kultuuri ja teaduse ning määrab riigi lootusetule mahajäämusele, järsule elatustaseme langusele ja sellega seotud ühiskondliku ja etnilise pinevuse kasvule kuni tõsiste sisekonfliktideni.

Seega me nõuame:

  1. viivitamatut lahingutegevuse lõpetamist Ukrainas;
  2. sõjaväe viivitamatut väljaviimist Ukrainast;
  3. Ukraina valitsusega otseläbirääkimiste alustamist konflikti deeskalatsiooni võimaluste ja tähtaegade osas ilma eeltingimusteta.

Rõhutame, et see pöördumine väljendab allakirjutanud etnoloogide ja antropoloogide vabatahtlikku meelsust. Meid ei jäta ükskõikseks Venemaa tulevik.

Eestikeelne tõlge Art Leete and Daniel Rygovsky