Jäta menüü vahele
20.10.2020

Veelinnurahva rahastu stipendiumi pälvis Raisija Sungurova

Lennart Meri nimelise Veelinnurahva rahastu stipendiumi laureaat 2020 on marilanna Raisija Sungurova. Rahastu asutaja ja žürii liikme Tõnu Seilenthali sõnul on tähelepanuväärne Sungurova roll Jugra mari kogukonna liidrina.

Žürii pidas stipendiumi määramisel oluliseks Sungurova tegevust Handi-Mansi Rahvusringkonna – Jugra  mari kogukonna liidrina. Vastavalt statuudile pälvib rahastu stipendiumi kuni 33-aastane noor, kes on paistnud silma loomingulisuse ja üldkasuliku tegevusega soome-ugri rahvaste hüvanguks.

Raisija Sungurova elab naftatootjate linnas Surgutis alates 2010. aastast ja on nüüd juba kümme aastat juhtinud maride ülevenemaalise organisatsiooni Марий ушем (Mari(de) Liit) kohaliku osakonna esinaine.

2011. aastal asutas Sungurova etnokultuuri kollektiivi ЮМарий (Jugra marilased), kes viljeleb ringkonnas mari kultuuri. Eriti rõõmustav on, et tema algatusel on tegevust alustanud ka laste rühm (vanuses 3-15).

“Noorte hulgas on Raisijal autoriteeti, oleme veendunud, et tema tegevus vähendab tublisti mari noorsoo venestumist. Raisija Sungurova on tõeline oma rahva liider, sest ta usub oma rahvasse ja oma kultuuri ning on uhkusega mari,” rõhutas Seilenthal laureaadi väljakuulutamisel.

“Noore luuletaja kaasaegselt kõlavad vabavärsilised luuletused köidavad noori lugejaid. Uue värvingu saanud rahvuslikud sümbolid annavad Sungurova luuletustele erilise tonaalsuse, tema mõtetele emotsionaalse pinge ning võimaldavad tal üles ehitada omapärase luulemaailma,” selgitas juhatuse liige.

Raisija Sungurova luuleloomingut on Eestis varem tunnustatud ka Haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi raames ning Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni kirjandusauhinnaga 2017. aastal.

Konkursile laekus kokku kaheksa avaldust nii Eestis kui ka Venemaal elavatelt noortelt, kelle hulgas oli marisid, udmurte, mokša, saam ja eestlane. Otsuse tegi viieliikmeline Fenno-Ugria praegustest ja endistest juhatuse liikmetest koosnev žürii.

Eesti keeleteadlase ja Fenno-Ugria juhatuse liikme Tõnu Seilenthali eestvedamisel loodud rahastu eesmärk on jäädvustada väljapaistva riigimehe ja soome-ugri rahvaste uurija Lennart Meri mälestust ning toetada noorte loomingulist tegevust ja kodanikualgatusi soome-ugri rahvaste hüvanguks. Stipendiumi antakse välja kord kahe aasta jooksul.