Jäta menüü vahele
20.04.2018

Valmis esimene marikeelne videoaabits

Moskvas elav mari perekond Rõbakov koostas esimese mari videoaabitsa. Youtube’ist kättesaadavas videoaabitsas tuuakse iga täht õppijani lühikese loo kaudu.

Marikeelse videoaabitsa tegemine oli kogu pere – Aleksei, Svetlana ja kolmeaastase Saša Rõbakovi – ettevõtmine. Kui videoklippide tootmisega leiba teenivate Aleksei ja Svetlana peres tekkis küsimus, kuidas õpetada Moskvas lapsele selgeks mari keel, otsustasid nad läheneda probleemile globaalselt – koostada õppevahendi, mis oleks kättesaadav kõigile.

Perekond Rõbakov. Foto: finugor.ru

Videoaabitsa formaat valiti kuna pärast 2000. aastat sündinud Z-generatsiooni jaoks on internet loomulik teadmiste omandamise keskkond. Koostajad leiavad ka, et nii maride kui ka teiste soomeugrilaste jaoks on omasem vahendada teavet kujundite kui tähemärkide kaudu.

Uus videoaabits koosneb 36 klipist, millest igaüks vastab ühele mari alfabeedi tähele. Väikeste animeeritud lugude loomiseks kasutati eri tehnikaid: plastiliinist nukke, “elustatud” joonistusi ja ka  akvarelle. Originaalne helitaust, mis täiendab visuaali, aitab õpitut paremini meelde jätta.

Marikeelse videoaabitsa valmimine võttis aega pool aastat.

Allikas: Создана первая марийская видеоазбука (08.04.2018, finugor.ru)