Jäta menüü vahele
03.07.2023

Uued liiviteemalised raamatud

Liivi pärandi aasta raames on trükist ilmunud mitu liiviteemalist raamatut.

liivi kultuuri aasta

Ķempi Kārli luulekogud on olnud 21. sajandil ainukesed Liivimaa liivi keele kirjalikud tähised. Nüüd ilmus trükis järjekordne luulekogu “Ēzkyrdiz vīzd. Tuvības veidi. Läheduse viisid”. Salatsi liivi keeles koos läti- ja eestikeelsete tõlgetega (tõlgete autorid Valts Ernštreits ja Karl Pajusalu). 

Ajaloolise Liivimaa keelega on seotud ka teine raamat. Keeleteadlastel Eberhard Winkleril ja Karl Pajusalul valmis eestikeelne “Salatsi liivi keele teejuht”. Teejuhis antakse ülevaade salatsiliivi hääldusest ja grammatikast, tutvustatakse keele kujunemist, tähtsamaid allikaid ja kirjaviisi. Teejuhist leiab ka temaatilise sõnastiku. 

Ilmunud on ka esimene põhjalikum eestikeelne liivi keele õppematerjal „Līvõ kīel optõbrōntõz. Liivi keele õpik”, mille autorid on liivi keele uurijad ja õpetajad Miina Norvik ja Tuuli Tuisk. Ennekõike on õpik mõeldud kõrgkooliõpikuks, kuid see sobib ka iseõppijale. Õpikus õpetatav keel on Kuramaa liivi keel.

Zane Ernštreiteilt ja Agnese Zeltiņalt ilmus Lätis mahukas lätikeelne liivi kultuuri ruumi tutvustav teos “Lībiešu [kultūr]telpa”, mis sisaldab intervjuusid liivlaste ja liivi kogukonna liikmetega. 

“Salatsi liivi keele teejuhti” on võimalik soetada TÜ Kirjastusest (https://tyk.ee/), teiste soovi korral annab lisainfot Tuuli Tuisk Tartu Ülikoolist.

LISAINFO:

Tuuli Tuisk tuuli.tuisk@ut.ee