Jäta menüü vahele
31.07.2023

Liivi pühad Mazirbes 4.-5.augustil pakuvad muusikat ja raamatuesitlusi

liivi päeva kava

4. augustil toimuvad Mazirbe liivi pühade avaüritused. Kell 18 esineb rahvamaja saalis või vabaõhulaval Soome vokaalansambel “Inehmo”. Ansambel asutati 2003. aastal ja seda juhatab Anna-Kaisa Liedes. Ansambel võtab aluseks soome rahvalaulutekstid ja kombineerib neid soome-ugri rahvaste – soome, ingeri, udmurdi, karjalaste, mari ja seto traditsiooniliste meloodiatega. Ansambli repertuaar koosneb peamiselt liikmete enda muusikalistest arranžeeringutest. Festivalil astuvad üles Milla, kelle vaade rahvalaulutekstidele on antropoloogiline ja Pipa, kes mängib Kalevala rütmiliste struktuuridega ja eksperimenteerib arhailiste helidega, näiteks kurgulauluga. Pipa norra päritolu abikaasa Morten saadab duot orelil.

Pärast “Inehmo” kontserti kell 19.30 esitatakse rahvamaja saalis muusikaline ja ajalooline lugu liivi lipu ajaloost “Līvõd vērmõd” (“Liivi värvid”). See esietendus 19. novembril 2022 Riias Eduards Smiļģsi teatrimuuseumis liivi lipu 99. aastapäeva puhul. Lavastuse idee autoriks oli Liivi liidu Riia rühma juht Monta Kvjatkovska ning stsenaariumi kirjutas ja lavastas Marija Bērziņa. Mängivad Jēkabs Reinis, Ģirts Gailītis ja Rihards Lībietis.

Liivi liidu sajandale aastapäevale pühendatud peopäev “Mums savs ir gājums”(“Meil on oma tee”) 5. augustil algab jumalateenistusega Mazirbe kirikus kell 10. Kaks tundi hiljem toimub rahvamajas avamine, kus osalevad liivi ansamblid “Kāndla” ja “Rāndalist”, Salaspilsi segakoor “Lōja” ning külalised Eestist ja Soomest – segakoor “Vanemuine” ja ansambel “Inehmo”. Kell 13.30 toimub mere ääres rituaal mereema auks.

Kell 15.30 algab rahvamaja saalis pidulik raamatute esitlus “Tarkade tund” liivi ansamblite “Kāndla”, “Rāndalist” ja “Nurmorkestõr” muusikaliste tervitustega. Lugejatele tutvustatakse nelja uut väljaannet: “Liivi aastaraamat 2023”, “Belte, tas mālders”, “Liv [kultur] prostor” ja “Ēzkyrdiz vīzd / Ways of Intimacy”. Kohal on raamatute autorid ja loojad Renāte Blumberga, Baiba Damberga, Zane Ernštreite ja Ķempi Kārl.

Pärastlõuna jätkub kell 16.30 Tartu segakoori “Vanemuine” kontserdiga, dirigent Liia Laanmets. Kooril on pikk ajalugu. Vanemuise lauluselts asutati 24. juunil 1865 ja korraldas Tartus esimese (1869) ja teise (1879) Eesti laulupeo, millega pani aluse Eesti laulupidude traditsioonile. Sellest ajast alates on koor osalenud kõikidel üleriigilistel ja kohalikel laulupidudel. Koori kontserdil astuvad üles ka meesansambel WanSel ja flamenkotantsu stuudio Duende tantsijad.

Õhtune osa hõlmab kolme üritust. Kell 19 algab kontsert “Mums savs ir gājums”, mis on pühendatud Liivi liidu sajandale aastapäevale. Esinevad helilooja Jānis Ķiršsi juhitud muusikaansambel, instrumentaalansambel ja solistid Elīna Ose, Rūta Dūduma-Ķirse ja Daumants Kalniņš ning Lōja koor. Pärast õhtust kontserti kell 21 toimub mere ääres lõkkerituaal ja osalejad laulavad päikeseloojangul. Pikk päev lõpeb kell 22.30 rohelise balliga.

Lisaks on juuli lõpuni Mazirbe liivi rahvamaja saalis endiselt avatud Jānis Belte näitus “Belte, meister” ja teisel korrusel lavastaja Ieva Ozoliņa näitus “Lugusid Liivi rannikult”. 1. augustil kell 19 saab Rahvamaja saalis vaadata telesaadet “Liivi sajandivahetuse saak” ja kohtuda selle produtsendi ja ajakirjaniku Dāvids Ernštreitsiga ning loomeinimestega.