Jäta menüü vahele
29.11.2020

Unedest ja surnutega suhtlemisest Udmurdi moodi

Allikas: pixabay.com

Udmurdi päritolu folklorist ja rahvaluule uurija Nikolai Anisimov ning etnoloog ja fennougrist Eva Toulouze arutlevad kultuurilehes Sirp teemal “Uni, unenäod ja suhtlus surnutega udmurdi kultuuris”. Arvatakse nimelt, et unenäod võimaldavad elavatel suhelda surnud esivanematega.

Siiamaani suhtuvad udmurdid unesse kui peaaegu sakraalsesse. Nõnda tuleb reeglitest kinni pidada: enne magama heitmist loetakse palvet, kristlased löövad risti ette ja paluvad, et Jumal annaks hea une ja unenäod. Magama ei tohi minna päikeseloojangu, hämariku ajal, muidu võib haigeks jääda. Ei lubata ka magada peaga ukse poole, sest siis tulevad õudusunenäod. /-/

Impulsid unenägudes kokku­saamiseks võivad tulla nii elusatelt kui ka surnutelt. Kirjatükis on ka näiteid unenägudest, mille kaudu surnud püüdsid elavatele edasi anda mingeid oskusi.

„Mind õpetas unes surnud õde laulma. „Kui teil hakkab väga kurb, laulge seda laulu,“ ütles ta. Ja mina, kes ma ei olnud kunagi seda viisi kuulnud, õppisin selle õe käest. Olles selle viisi unes ära õppinud, laulan seda vahel harva teda meenutades.“ [välitööd, Dubrovski, Kijassa rajoon, Udmurdimaa 2008].

Täismahus kirjutist saab lugeda kultuurilehes Sirp


Autoritest:

  • Nikolai Anisimov on Eesti kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna teadur / VTA UO Udm. FK ajaloo, keele ja kirjanduse udmurdi instituudi nooremteadur.
  • Eva Toulouze on Tartu ülikooli etno­loogia teadur, Pariisi ida keelte ja kultuuride instituudi (Institut National des Langues et Civilisations Orientales, INALCO) professor.

Seotud lingid