Udmurdi keele päeva tähistatakse suurejooneliselt
Täna on udmurdi keele päev, mida udmurtide esindusorganisatsiooni Udmurt Keneš initsiatiivil hakati tähistama 2018. aasta 27. novembril.
Sellel päeval 2001. aastal võttis Udmurdi riiginõukogu vastu otsuse Udmurdi Vabariigi riigikeeltest ja udmurdi keel sai riigikeele staatuse. 2020. aastast on aga udmurdi keele päev Vene Föderatsioonis riiklik tähtpäev.
Udmurdi keele päeva tähistatakse ka sel aastal laialdaselt, suuremate üritustega alustati 21. novembril, mil udmurdi rahvusteatris tähistati suurimate udmurdi poeetide Ašaltši Oki (1898-1973) ja Kuzebai Gerdi (1898-1937) 125. sünniaastapäeva. Toimusid üritused Udmurtia rahvusraamatukogus, kus on avatud kaasaegse udmurdi kirjanduse näitus ja esitleti Svetlana Potorotšina uut raamatut, mis on sündinud koostöös koduloolase Aleksei Korobeinikuga. Õhtul aga korraldatakse udmurdi muusikaõhtu rahvaste sõpruse majas, kus peaesinejaks on Eestiski käinud udmurdi luuletaja ja räppar Bogdan Anfinogenov.
27. novembri olulisemaks sündmuseks aga kujuneb õhtune internetiraadio Daur FM esimene otseülekanne.
Kogu alanud nädala jooksul toimub nii Udmurdimaa pealinnas Ižkaris (Iževsk) kui rajoonides erinevad udmurdi keele päevale pühendatud üritusi, mille seas on nii loenguid, harivaid mänge, ekskursioone, aga ka näiteks udmurdi tantsumängude õhtuid.
Kõikide ürituste tonaalsus on positiivne, positiivsust rõhutavad ka praeguseks laekunud erinevate soome-ugri rahvaste juhtide tervitused, samuti Venemaa soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni esimehe Pjotr Tultajevi tervitus, kus kõlas kolm fraasi: „udmurdi keel elas“, „udmurdi keel elab“ ja „udmurdi keel jääb elama“.
Tegelikult on udmurdi keelega väga halvad lood, sellele juhtis tähelepanu teadlane Albert Razin (1940-2019), kes ennast süüdates hoidis käes plakatit, millel avaari poeedi Rasul Hamzatovi luulerida “Ja kui homme minu keel kaob, olen ma valmis surema täna”. Udmurdi keele kõnelejate arv kahanes aastail 2010-2021 324 000-lt 256 00-le, ehk 21%. Udmurdi keelt peab emakeeleks 69,2% udmurtidest. Eelmisel aastal anti välja kõigest kaheksa udmurdikeelset raamatut.
Udmurdi keele päeva puhul udmurdi keele olukorrast ja probleemidest ei räägita meediapildi põhjal otsustades ühelgi üritusel.
Neile, kes on enam huvitatud udmurdi rahvast ja kultuurist, pakume lisalugemist Udmurdi rahvusraamatukogu venekeelselt kodulehelt.