Jäta menüü vahele
03.04.2018

Arto Rinne vanaisa keeruline saatus on põimunud filmiga „Igitee“

5. aprillil Tallinn Music Weekil esineva Karjala ansambli Sattuma hing ja eestvedaja Arto Rinne panustas Soome juubeliaasta filmi “Igitee” valmimisse, sest ka tema perekond on seotud filmis kujutatud tõsieluliste sündmustega.

Arto Rinne vanaisa Uuno Rinne läks 1931. aastal ilma ametliku loata koos perega Nõukogude Liitu tööd otsima. Samasuguse teekonna võtsid neil aastatel ette tuhanded soomlased. Kui paljusid ümberasujaid ajendasid poliitilised tõekspidamised ja naiivne usk kommunismi, siis perekond Rinne rändas Karjalasse majanduslikel põhjustel, toonitas Arto Rinne.

Arto Rinne. Foto: erakogu.

Oma vanaisast ei tea ma palju, sest ta hukati Stalini terroriaastatel 1938,” rääkis Arto. “Alles on vaid mõni pilt ja pisut vanaemalt kuuldud mälestusi.” Punaväelased võtsid vanaisa Uuno kinni, sest teda süüdistati Soome vabariigile spioneerimises.

Koos paljude teiste saatusekaaslastega lasti Arto vanaisa maha Karjala pealinna Petroskoi lähistel metsas Krasnõi Boris. Seda hukkamispaika kujutatakse ka filmis “Igitee”. Praegu tähistab sealset massihauda mälestusmärk, mida Arto vahel külastab. “Tema surmamisest sain teada alles 1990. aastatel. See oli šokk,” ütles Arto.

Filmi „Igitee“ ettevalmistamise ajal oli Arto teejuhiks filmi aluseks oleva samanimelise romaani autorile Antti Tuurile ja produtsent Ilkka Matilale. Ta näitas neile romaani sündmustega seotud kohti Petroskois ja Karjalas ning käidi ka Säämijärvel, mille lähedal asus „Igitees“ kujutatud fiktiivne kolhoos Hõbe.

Samuti käis Arto võtteperioodi ajal Rakvere lähistel vaatamas filmi valmimist. Tal oli hea meel tutvuda näitlejatega, kes sel päeval tööl olid, sealhulgas peaosatäitja Tomi Korpelaga. „Kahju, et kohal ei olnud Lembit Ulfsakit, keda mäletan nõukogude filmidest „Thil Ulenspiegel“ ja „Mary Poppins“,“ kahetses Rinne.

Arto Rinne töötab Karjalas raadio- ja teleajakirjanikuna ning kuna ajalugu teda huvitab, siis tegi ta eelmisel aastal dokumentaali „Soome Petroskoi“, mida saab vaadata ka Youtube’is – Suomalainen Petroskoi Финский Петрозаводск (film on vene ja soome keeles).

Arto Rinne ansambel Sattuma on tõeline perebänd – seal musitseerivad koos isadega juba täiskasvanuks saanud lapsed. Eri põlvkondadest koosnevat Karjala tuntuimat muusikakollektiivi näeb esinemas Tallinn Music Weekil juba neljapäeval, 5. aprillil, kui nad avavad F-Hoone Mustas saalis Fenno-Ugria ja Hõimupäevade lava kontserdi.

Sattuma. Foto: erakogu.