Jäta menüü vahele
27.11.2018

Tänavu tähistatakse esmakordselt udmurdi keele päeva

27. november on udmurdi keele päev.  27. novembril 2001. aastal kuulutas Udmurdi vabariigi ülemnõukogu udmurdi keele riigikeeleks. Algatuse, see päev udmurdi keelele pühendada, tegid Udmurdi vabariigis ning Moskvas tegutsevad udmurdi ühingud. Seda toetas konverents, mis korraldati tänavu mais Jelabuga linnas seoses 100 aasta möödumisega esimesest ülevenemaalisest udmurdi kongressist. Tähtpäevaga soovitakse tõsta udmurdi keele prestiiži ühiskonnas.

Udmurdi keele päeva tähistatakse erinevate kultuurisündmustega Udmurdi pealinnas Ižkaris (Iževsk) Malaja Purgas, Moskvas, Peterburis, Budapestis ja Szegedis. Näiteks Kuzebai Gerdi nimelises rahvusgümnaasiumis toimub õppetöö sel puhul udmurdi keeles, udmurdi ajalehes Kenesh arutletakse aga udmurdi kirjakeele tänapäeva ja tuleviku üle.

Ka Eestis on udmurdi kogukond  on väga tugev ja traditsioone hoidev. Aktiivselt tegeletakse kirjanduse väljaandmisega, oma keele- ja traditsioonide säilitamisega. Igal aastal panustab kogukond väga tugevalt Hõimupäevade sündmustesse.

Rohkem infot sündmuste kohta on kodulehel: udmurtkyl.ru