Jäta menüü vahele
09.10.2020

Tallinnas saab vaadata Ungari metallikunstnike ühisnäitust

Ungari metallikunsti näitus "Hõbedast rauani"

Ungari kultuuri instituudi galeriis avati Ungari metallikunstnike ühisnäitus “Hõbedast rauani”. Näitus annab ülevaate tänapäevase Ungari metallikunsti saladustest, pakkudes vaatamiseks töid pisiplastikast ja ehetest kuni suurevormiliste taiesteni.

Ühisnäitusel saab tutvuda kaheksa tunnustatud Ungari metallikunstniku loominguga, kes esindavad kolme erinevat kunstnikepõlvkonda kõige nooremateni välja. Nad kõik osalevad regulaarselt näitustel nii Ungaris kui ka väljaspool seda. Mitmel neist on lisaks töid ette näidata arhitektuuri, lavakujunduse või ka nt meenemüntide kujundamise vallast. Esitletavad kunstnikud on Vendel Bicsár, Sándor Oláh, Zoltán Tóth, József Kótai, László Kálmán, Éva Molnár, István Schuszter, Katalin Katona.

Kaasaegne Ungari metallikunst

Ungari metallikunsti juured peituvad sügaval Ungari kultuuris. Metalli vormimisega on tegeletud läbi aegade juba maahõivamisest saati. Kaasaegsedki Ungari metallikunstnikud kannavad oma töödes edasi traditsioone, mis avalduvad nii tehnikas kui ka olukorrast lähtuvas temaatikas. Teosed on väga mitmekesised, alates ehitud liturgilistest või tarbeesemetest, medalitest ja reljeefidest kuni skulptuurideni, mis kõik esindavad lugematuid alamvaldkondi.

Kõige rikkalikumalt väljendub metallikunst just plastikas, ulatudes väikestest hõbedastest kujudest suuremahuliste skulptuurideni. Igas valdkonnas kasutatakse eri tehnikat, vorme, materjale (hõbe, vask, pronks, raud, kroom) ning traditsiooniliste töötlemisviiside kõrval ei peljata ka tänapäevast laserlõikust. Iga teos kannab oma mõtet.

Kui Euroopa lääneosas mõistetakse metallehistöö ja ehtekunsti all eelkõige kullassepakunsti, siis Ungari tänapäeva metallikunstnikud on piire laiendanud, kasutades ära eri metallide võimalusi. Kõige paremini peegeldub taoline ainulaadne ja väga ungaripärane lähenemine skulptuurides.

Näitus on avatud 5. novembrini lõpuni Ungari kultuuri instituudi galeriis (Piiskopi 2, Tallinn), argipäeviti kell 9.30- 16.30.

Allikas: Ungari kultuuri instituudi pressitekst