Jäta menüü vahele
24.08.2023

Suvekool “Häbi ja süü soome-ugri kultuurides”

Fenno-Ugria suvekool “Häbi ja süü soome-ugri kultuurides” Kadrina mõisas Tartumaal toimus 18.08-20.08.2023.

Seminari eesmärgiks oli arutada, mida tähendab süü, mis on häbi ja kuidas meie erinevad traditsioonid tulevad nendega toime. Seminar oli jätkuks 10.05 Tapal toimunud seminarile “Kriisi ja traumaga toimetulek soome-ugri kultuurides”.

 Esimesel õhtul rääkis suvekooli väliskülaline, kunagine Murmanski oblasti kultuuriminister ja teatrijuht, praegu Kirkenesis tegutsev Evgeni Goman elust Norra ja Venemaa piirialal. Ta esitles oma hiljuti toimunud, poliitilise fookusega kunstiprojekte. Peamine on, et kommunikatsioon ei katkeks, leidis ta sõjaolukorda ja kultuuritegelaste positsiooni selles kommenteerides. Evgenij Goman

Järgnes seltskondlik tegevus, esinesid ERMi muuseumiõpetaja, muusik ja Fenno-Ugria juhatuse liige Anti Lillak, mari, Etnomeedia MTÜ esindaja Aleksei Aleksejev ja teised. Külas olid Norra saatkonna praktikandid Ragna ja Jenny. Ragna ja Jenny Norra saatkonnast

Teisel päeval juhatas Tartu Ülikooli õppejõud, kliiniline psühholoog Inga Ignatieva sisse suvekooli teema “Häbi ja süü soome-ugri kultuurides”. Põhjalikus teoreetilises loengus rääkis ta peamiselt psühhoanalüütilistele seiskohtadele tuginedes, kust on meie häbitunne pärit, miks tunneme ennast süüdi olevatena elu erinevates täbarates olukordades ning milleks on süü ja häbi ka head. Õhtul tegi folklorist, Fenno-Ugria juhatuse esimees Madis Arukask teemast kokkuvõtted läbi kultuuri prisma, tuginedes Geert Hofstede, Michel Foucault´, Ruth Benededicti jt seisukohtadele.

Laupäeval 19.08 heiskas Fenno-Ugria juhatuse liige Tõnu Seilenthal ka soome-ugri lipu, mis 20.08 asendati Eesti riigilipuga iseseisvuse taastamise aastapäeva puhul.

Üritust toetab Avatud Eesti Fond/ Aktiivsete Kodanike Fond.