Jäta menüü vahele
30.05.2020

Suri mari rahvuskultuurilise autonoomia juht Pavel Bikmurzin

29. mail suri ootamatult Baškortostani Marvelia rahvuskultuurilise autonoomia Эрвел Марий (Ervel Mariy) esimees, Mari El Vabariigi volitatud esindaja Baškortostani Vabariigis ja enam kui 40 teadusliku ja teaduslik-metoodilise teose autor Pavel Bikmurzin. Ta oli surres 69-aastane.

“Pavel Isadykovitši lahkumine on suur kaotus mitte ainult Baškortostani maridele, vaid ka kogu vabariigile,” ütleb Bashkiria rahvaste sõpruse maja juhataja, sotsioloog Ilgiz Sultanmuratov. Tema sõnul oli Bikmurzin mari rahvusliku ja kultuurilise taaselustamise protsesside, Baškortostani Vabariigi rahvaste sõpruse maja, Baškortostani Vabariigi rahvaste assamblee loomise eesotsas. “Ta oli teadlane, filosoof, patrioot, kelle praktilisi nõuandeid ja soovitusi on alati kuulda võetud ja moodustatud mitmel viisil meie piirkonna riikliku poliitika olulisi aspekte.”

Pavel Bikmurzin lõpetas Maksim Gorki nimelise Uurali Riikliku Ülikooli filosoofiateaduskonna, ning alustas oma karjääri 1975. aastal Moskva Tehnoloogiainstituudi Ufa filiaalis (praegu UGUES). 1983. aastal kaitses ta filosoofiateaduste kandidaadi kraadi Andrei Zhdanovi Leningradi Riiklikus Ülikoolis. Tema algatusel avati 1996. aastal eriala “Sotsiaal- ja kultuuriteenistus ning turism”, mis sai populaarseks Ufa riikliku majanduse ja teeninduse akadeemia kandidaatide hulgas.

Alates 1995. aastast oli ta Baškortostani Vabariigi mari ühiskondliku liikumise juht, Baškortostani Vabariigi piirkondliku mari rahvuskultuurilise autonoomia Эрвел Марий juht. Aastatel 1996-2001 juhtis ta Baškortostani Vabariigi rahvuskultuuride keskust.

Pavel Bikmurzin valiti korduvalt El Mari nõukogu liikmeks Мер каҥш, ta oli Baškortostani Vabariigi soome-ugri rahvaste assamblee kaasesimees, Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni nõukogu liige, Valgevene Vabariigi rahvaste kogu presiidiumi liige ja Valgevene Vabariigi presidendi alluvuses toimuv avalik koosolek. Teda autasustati rahvaste sõpruse ordeniga.

Bikmurzini algatusel jõudis mari rahvatantsu Кандыра suur ühistantsimine Guinessi rekordite raamatusse.

Alates 1999. aastast oli ta Mari El Vabariigi volitatud esindaja Baškortostani Vabariigis. Talle omistati Vene Föderatsiooni haridus- ja teadusministeeriumi aumärk ja Mari El Vabariigi riikliku assamblee aumärk.

Allikas:  MariUver.com