3.–7. aprillil Tallinnas toimuv rahvusvaheline muusika- ja linnafestival Tallinn Music Week 2024 avalikustas muusikaprogrammi esinejad! “Uue muusika ja homsete mõtete festival” TMW toimub 3.–7. aprillil juba 16. korda. Kokku esineb festivalil 165 artisti 35 maalt üle Euroopa, Põhja- ja Lõuna-Ameerikast, Ida-Aasiast, Aafrikast, Austraaliast ja Okeaaniast.
Fenno-Ugria õhtu tuleb taas! Juba kaheksandat korda on Tallinn Music Weekil võimalik näha ja kuulda ainulaadseid soome-ugri artiste. Seekord on esindatud ansamblid Eestist, Soomest ja Ungarist, ent Telliskivis asuva F-hoone lavale astuvad ka muusikud, kes on pärit soome-ugri rahvaste levikuala kaugematest maanurkadest.
Kuulda võib eksperimente saami meloodiatega, paganlikust tumedast folgist inspireeritud helisid Ungarist, virtuoosseid akordionipalu, psühhedeelset seisundmimuusikat, tõeliselt nakatavaid tantsulugusid ja palju muudki.
Millal? N, 4. aprill, kell 19.00
Kus? F-hoone Mustas Saalis (Telliskivi 60a)
Kännu Peal Käbi (soome-ugri)
Kännu Peal Käbi on Tartu soomeugrilaste ansambel, kelle laulud kõlavad paljudes erinevates soome-ugri keeltes. Nende lauluvaramus leidub nii vanemaid rahvalaule kui ka uuemat autoriloomingut. Eesmärk, mille poole Kännu Peal Käbi jõudumööda rühib, on ühel heal päeval püüda kõik uurali keeled oma laululugudesse, mis kõnelevad sellest salapärasest, ent kütkestavast ilmanurgast.
Anna Makeev & Co (mari)
Anna Makeev on mari laulik, kes on kokku kasvanud oma maa iidse ja mitmekülgse pärandiga. Ta astub rahvalauludega üles erinevates koosseisudes ja püüab ühendada ida-mari traditsioonilised laulud Eesti kandlemuusika, viiuli ja lõõtspilli eksperimentaalsete suundadega. Enamik soome-ugri rahvaid mängib kandletaolisi näppekeelpille – nii on ka maridel armastatud rahvapilliks küsle. Sellega sarnane Eesti kromaatiline kannel on oma mitmekesiste võimalustega sillaks mineviku ja tänapäeva muusika vahel. Omapoolseid värve Anna esinemisele lisavad marilased Inga Pogonina ja Vitaly Rybakov ning jaapanlanna Sakiko Ishii. Nende kontsertidel põimuvad arhailised meloodiad omakõlaliste improvisatsioonidega, mis jätavad kuulaja lummusesse.
Cätlin Mägi & EstPipes (eesti)
Cätlin Mägi & EstPipes on ainulaadne ansambel, mis koosneb seitsmest naistorupillimängijast, kes mängivad traditsioonilisi eesti torupillilugusid, luues atmosfääri, mis kõnetab tänapäeva publikut. Lisaks torupillilugude esitamisele on ansambli repertuaaris ka traditsioonilised laulud, samuti mängitakse parmupille ja vilepille.
Cätlin Mägi & EstPipes tulid kokku 2022. aastal Viljandi Kultuuriakadeemias ning tänaseks on neil olnud mitmeid kontserte ja ülesastumisi Eestis. Ansamblis mängivad Cätlin Mägi, Helery Kõrvemaa, Kadri Allikmäe, Karolin Übner, Kerli Kislõi, Merili Kask ja Susanna Viktoria Mõtsmees. Lisaks on ansambel salvestanud albumi, mida plaanitakse välja anda 2024. aasta sügisel.
AR-GOD (eesti-udmurdi)
Folktrio AR-GOD on tugev ja elujõuline soome-ugri muusikatraditsiooni kandja. Muusikute tundlikud ja kaasaegsed tõlgendused elavdavad nende sidet muinaspärandiga. Nende repertuaar koosneb peamiselt polüfoonilistest rahvalauludest ning Udmurtia ja Eesti eri piirkondade ja iidsetest loitsudest. AR-GOD soovib TMW-l jagada värsket materjali oma mullu ilmunud teiselt albumilt “PUU/Tree”.
Mari Kalkun (eesti)
Mari Kalkun on karismaatiline laulja ja omanäolise käekirjaga looja. Tema mullu suvel ilmunud sooloalbum “Stoonia lood” toob kuulajani vanad eesti müüdid ja kaasaegse võro luule, lennutades need Kalkuni isikliku helikeele ja jutuveste kaudu otse tänapäeva maailma probleemide tulipunkti. Artist on lühikese aja jooksul uut albumit esitlenud vägevatel festivalidel üheksas riigis ning pälvinud äärmiselt sooja vastuvõtu, sh viietärni arvustuse mainekalt väljaandelt Financial Times ja koha prestiižikates rahvusvahelistes edetablites. Albumi pealkiri “Stoonia lood” viitab müütilise omailma loomisele sõnas ja helis, keskseks teemaks inimese vastuoluline suhe loodusega. Uues kavas kõlavad ürgne ja elav pärimus, Mari hääl ja kandled, klaver ning elektroonika orgaanilises sümbioosis, et luua eepilisi kõlamaastikke, mis viivad kuulaja rändama hoopis teistsugusesse aegruumi.
Johanna Juhola Trio (soome)
Virtuoosne akordionist Johanna Juhola pakib koos oma trioga muusika kirevasse seljakotti. Nende looming on teekond, mida iseloomustab intiimne koosmäng ning Johanna akordioni ja Roope Aarnio akustilise kitarrimängu vabavooluline improvisatsioon. Laval duona näiva trio kolmandaks liikmeks on ülimalt asjatundlik ja loominguline helikujundaja Teemu Korpipää. Nende mitmetahulistes instrumentaalpalades segunevad jazz, klassika ja folk, tulemiks sürreaalselt lennukas tango nuevo. Trio teeb kaasa ka Juhola albumil “A Brighter Future”, mis ilmus 2023. aasta novembris plaadifirma Nordic Notes alt.
Itinera (ungari)
Itinera on duo, mis loob ungari rahvalauludest, maailmamuusikast, elektroonikast ja paganlikust tumedast folgist inspireeritud muusikat. Kihilised mantrad ja lugulood aitavad luua rituaalse, transilaadse meeleseisundi, võimaldades bändil ja publikul üheskoos teise maailma rännata.
2022. aastal Anett Horváthi ja Ádám Nagy asutatud Itinera alustas esinemistega 2023. aastal ning andis hiljuti välja oma esik-EP “Aurora”, mida on jõutud esitleda lisaks kodumaale ka Tšehhis ja Prantsusmaal. Hetkel töötavad nad täispika albumi kallal.
Vassvik / Silvola / Strype (saami)
Vassvik / Silvola / Strype on eksperimentaalne saami-soome-norra koostöö, milles traditsioonilised saami meloodiad arenevad kollektiivse improvisatsiooni käigus avangardiks. Nende vokaalid sulanduvad uuendusliku kitarri ja helikujundusega, kus minevik ulatub tulevikku. Äratades iidse kehamälu, tõmbavad nad postmodernistliku publiku tundmatusse maailma. Mis eksisteeris enne kasetohtu? Mis on meie ees? See Oslo trio loob mängeldes puhast maagiat.