Jäta menüü vahele

XIV Soome-ugri kirjanike kongress “Ajalugu kirjanduses” 24.−25.08 Tartus

N−R, 24.−25. augustil Eesti Rahva Muuseumis Tartus

 

Kongressi põhiteema on ajaloo käsitlemine soome-ugri kirjandustes, kuid lisaks arutatakse nende kirjanduste päevakajalistel teemadel.

Osalejaid on kokku sadakond, neist suurem osa on Venemaa soome-ugri rahvaste esindajad, samuti võetakse vastu delegatsioonid Ungarist ja Soomest ning Slovakkiast ja Prantsusmaalt. Tagatud on sünkroontõlge eesti, vene ja inglise keelde.

Esimene päev (kava)
Kongress algab 23. augustil Mari Kalkuni kontserdiga.

Kongressi esimese päeva, 24. augusti, avab Soome-ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni (AFUL) president János Pusztay, oma tervituse edastavad ka Eesti vabariigi President Kersti Kaljulaid, Tartu linnapea Urmas Klaas ja ERMi direktor Tõnis Lukas. Esimese päeva ettekanded käsitlevad ajaloo kajastamist ja kajastumist kirjanduses. Nii näiteks teeb Arvo Valton ettekande soome-ugri rahvaste ajalooromaanide ja eeposte tõlgetest eesti keelde ning nende tähendusest hõimurahvaste ajaloo mõistmisel; Jouni Tossavainen vaatleb loodusluulet väikerahva kultuurimälu hoidjana; Sébastien Cagnoli vaatab aga XXI sajandi pilguga Soome isamaalisele luulele, küsides, kas soomlased häbenevad iseseisvust.

Kongressi esimese päeva lõpetab udmurdi raamatute esitlus ja Eesti-udmurdi ansambli Ar-God kontsert.

Teine päev (kava)
Soome-ugri kirjanike kongressi teine päev, 25. august, koondab ettekandeid ajalootraumadest kirjanduses: Jan Kaus räägib Eesti lähiajaloo käsitlemisest Sofi Oksaneni ja Jaan Krossi tegelaskujude kaudu; Peeter Helme vaatleb ajalookäsitlusi uuemas eesti proosas; mitmeid ettekandeid on mari ja komi kirjandusest väikerahvaste ajaloo perspektiivis.

Kongressi teise päeva lõpetab Kristiina Ehini ja Silver Sepa kontsert kell 21 Magasini Tänava Suvilas (Magasini 5) ning vaba mikrofon, kus kuulda saab luulet enam-vähem kõigis soome-ugri keeltes.

 

XIV Soome-ugri kirjanike kongressi kõik sündmused on avalikud ja tasuta.

 

Peakorraldaja on assotsiatsiooni asepresident Eva Toulouze ja projektijuht assotsiatsiooni juhatuse liige Indrek Koff. Kongressi korraldamist koordineerib MTÜ Fenno-Ugria Asutus.

Soome-ugri kirjanduste assotsiatsioon on üle aasta toimuvaid kongresse korraldanud alates 1993. aastast. 2017. aastal on kongressi korraldamise järg Eesti käes. Kongresside eesmärk on hoida ja edendada soome-ugri rahvaste vahelisi kirjanduslikke sidemeid, vahetada teavet, mõtteid, kogemusi kirjanduses ja laiemalt ühiskonnas toimuva kohta, ning toetada ennekõike väiksemate soome-ugri rahvaste keelelist ja kultuurilist püsimist.

 

Esinejate kohta saab lähemalt lugeda Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni kodulehelt.

XIV Soome-ugri kirjanike kongress Facebookis

XIV Soome-ugri kirjanike kongressi KAVA

 

Kongress2017_Logo_vert_EST-h350

soome-ugri kirjanduste logo copy

 

 

24.-26.08.2017
10:00-18:00