Jäta menüü vahele
29.08.2017

Soome-ugri kirjanduste assotsiatsiooni presidendina jätkab János Pusztay

Nädalavahetusel Tartus, Eesti Rahva Muuseumis, peetud XIV soome-ugri kirjanike kongress valis üksmeelselt presidendina jätkama Ungari tunnustatud keeleteadlase János Pusztay. Järgmine soome-ugri kirjanike kongress toimub kahe aasta pärast Transilvaanias, Kolozsváris.

János Pusztay rõhutas kongressi lõpukõnes emakeeles kirjutamise olulisust. Just see tagab kirjakultuuri  jätkumise ja on eluliselt vajalik väikerahvaste kultuuri säilimisel. Pusztay kutsus üles koostama ka antoloogiaid omakeelsest kirjandusest, mis aitaks teiste hõimurahvaste keelde tõlgituina tutvustada ja elavdada ka sugulusrahvaste enda kultuuri.

23.–25. augustini Tartus, Eesti Rahva Muuseumis, toimunud XIV soome-ugri kirjanike kongressil osales 76 delegaati, oma rahvaarvu kohta oli kõige rohkem vepslasi (9), oodatult suured oli soomlaste (8) ja ungarlaste (14) delegatsioon. Seekord puudusid Põhja rahvad, soome-ugri kirjanike kongressi ajaloos esimest korda olid aga kohal nganassaanide esindajad.

Kongressi saatis kultuuriprogramm, kus astusid üles Mari Kalkun, eesti-udmurdi ansambel Ar-God, Kuukuu ning Kristiina Ehin ja Silver Sepp. Kongress lõpes 26. augustil delegaatide väljasõiduga Setumaale, 2015. aasta soome-ugri kultuuripealinnna Obinitsa, kus toimus soome-ugri ja seto-võru kirjandusõhtu.

Järgmine, järjekorras XV soome-ugri kirjanike kongress toimub kahe aasta pärast Rumeenias, Transilvaanias, Cluj Napocas (Kolozsváris). Teemaks on siis kirjandus diasporaas.

Soome-ugri kirjanduste assotsiatsioon on üle aasta toimuvaid kongresse korraldanud alates 1993. aastast. Kongresside eesmärk on hoida ja edendada soome-ugri rahvaste vahelisi kirjanduslikke sidemeid, vahetada teavet, mõtteid, kogemusi kirjanduses ja laiemalt ühiskonnas toimuva kohta, ning toetada ennekõike väiksemate soome-ugri rahvaste keelelist ja kultuurilist püsimist.

Tartu kongressi korraldamist koordineeris MTÜ Fenno-Ugria Asutus.

XIV soome-ugri kirjanike kongressi pressiteade 29.08.2017

 Kongress2017_Logo_vert_EST-h350