Jäta menüü vahele
Foto: Sandra Urvak

Ühepuupaadiga UNESCOsse

Ennäe imet, ka haavapuu tüvest künakirvega õõnestatud alusega võib UNESCO uksest sisse sõita! Ja seda ilma Seine' suurveeta, mis maailmaorganisatsiooni Pariisi peakorterit uputaks. 

Suures maailmas on veel palju rahvaid, kelle ainukeseks sõidukiks on siiani omatehtud ühepuukanuu. Euroopa aga oleks sellest hinnalisest oskusest hoopis ilma jäänud, kui mitte Aivar Ruukel poleks Soomaa viimaselt lootsikumeistrilt Päästala Jaanilt, ristinimega Jaan Rahumaalt, pärimuse üle võtnud, ise künakirvega hakanud paati õõnestama ning selle iidse oskuse inimkonna vaimse pärandi nimekirja raiunud. Seal ta nüüd seisab, UNESCO kaitsva tiiva all. Kõrvuti Kihnu kultuuriruumi, Seto leelo, Võro suitsusauna ning kolme Balti rahva laulupidudega. 

Pärnus Iseseisvusväljakul asuva Uue Kunsti Muuseumi esimese korruse saalis saab kogu küünlakuu jooksul näha Eestis ja Lääne-Siberis õõnestatud lootsikuid, vaadata ülesvõtteid Soomaal, Siberis, Ungaris, USA läänerannikul ja Amazonase kallastel meisterdatud ühepuupaatidest. 

Näitusele tulija peab varuma aega, sest Maido Selgmäe dokumentaal “Ühepuulootsiku ehitamine ja kasutamine Soomaal“, Mark Soosaare filmid Jaan Rahumaast “Ühepuulootsik” ning “Emavene” hantide ja indiaanlaste kätega tehtud kanuudest kestavad ühtekokku ligi poolteist tundi. 

Rohkem infot
Aivar Ruukel: 506 1896 
Mark Soosaar: 502 4947
Uue Kunsti Muuseum
www.mona.ee
27.01.-27.02.2022
Pärnu Uue Kunsti Muuseum, Rüütli 40a
11:00-18:00