Jäta menüü vahele

TMW 2017: Fenno-Ugria & Seto Folk lava

Neljapäeval, 30. märtsil kl 18 Hopneri Majas (Raekoja plats 18)
Piletid Piletilevist: eelmüük 10, ukselt 12 eurot

Facebookis

Festivali avaõhtul 31. märtsil tutvustab Fenno-Ugria koos Seto Folgiga soome-ugri rahvaste muusikat Raekoja platsil Hopneri maja õdusas saalis. Eestis tudeerivad folkloristid-pärimuslaulikud toovad kuulajateni sugulasrahvaste iidse laulu õrnuse ja väe. Eesti pillimängijate improvisatsioonid loovad silla mineviku ja tänapäeva vahel ning tekitavad koos traditsioonilise lauluga lummavaid kõlamaastikke. Setode ning ersade hoogsad ja värsked seaded vanadest tantsulugudest panevad kõigil jala tatsuma ja hinge helisema.

18:00 uksed
19:00 seto Kiiora (EE)
19:50 udmurdi lauljatar Maria Korepanova ja etnoprojekt AR-GOD (EE)
20:50 mari lauljatar Anna Mishina ja kandlemängija Kristi Mühling (EE)
21:40 ersa etnorokkansambel Mordens (RU)
22:30 Jaak Johanson (EE)

 

KIIORA
30.03 kl 15.30 NOP linnalaval (J. Köleri 1)
01.04 kl 12 Eesti Lastekirjanduse Keskuse linnalaval (Pikk 73)
Kiiora
Nimi Kiiora on pärit Anne Vabarna lauldud seto eeposest „Peko”. Loos andis selle võimsa tammenuia Pekole tema isa, et vajadusel relv kirstupõhjast haarata ja vaenlasele vastu astuda. Samuti pani kiiora rukki vohama, kui seda põllule näidata. Praegu nimetatakse selle nimega ülemsootska valitsussaua. Lisaks palju kuuldud seto tantsulugudele on Kiiora repertuaaris kõikide rahvaste pärimusmuusikat. Tuntud seto lugudest mängitakse vähemtuntud variante – nii ei korrata teisi ja säilib eriline ja autentne versioon. Värsked meloodiad ja isekujundatud seaded teevad koosmängu huvitavaks. Kiiora kavas on Setomaa, Eesti, Võromaa, Venemaa, Rootsi, Poola, Iirimaa, Udmurtia, Marimaa, Mordvamaa muusika ja mängitakse ka folgihõngulist omaloomingut. Sellise multikultuurse panoraami ainus eesmärk on näidata, kuidas eri rahvaste muusika võib olla ühtmoodi kaasahaarav ja tantsuline.

Matis Leima – viiul, karmoška, pardsipill, laul lind 1-01
Evelin Leima – karmoška, laul
Laurits Leima – kitarr, laul

 

MARIA KOREPANOVA ja AR-GOD
Maria_Korepanova
Maria Korepanova ja etnoprojekt AR-GOD alustas 2014. aastal, kui kokku said muusikud-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anissimov Udmurtiast ning multiinstrumentalist Toivo Sõmer Eestist. Nende repertuaaris on udmurdi, bessermani ja eesti folkloorne muusikapärand. AR-GODi liikmete eksperimentaalne lähenemine aga muudab traditsioonilised soomeugriviisid mitmekesisemaks ja üleilmsemaks ning annab neile uudse kõla. Silbipaar AR-GOD on kultuuriliselt oluline nii põhja- kui ka lõunaudmurtidele. AR tähendab kalendriaastat ja on ka türgikeelne vaste udmurdile. Sõnaosa GOD esineb tihti põhjaudmurdi ja bessermanide pärimusmuusikas. Kui kaks silpi kokku panna, tähendab AR-GOD kalendrit.

 

ANNA MISHINA ja KRISTI MÜHLING
31.03 kl 17.15 Signature House linnalaval (Kaevuri 1)
Mishina_Anna_Kristi_Mühling
Kristi Mühling on eesti kromaatilise kandle mängija kelle peamiseks muusikastiiliks on nüüdismuusika ja improvisatsioon. Anna Mishina on Uurali maride seast pärit laulik, kes on kokku kasvanud oma maa iidse ja mitmekülgse laulupärandiga. Anna Mishina ja Kristi Mühlingu duo ühendab ida-mari traditsioonilised laulud eesti kandlemuusika eksperimentaalse suunaga. Enamik soome-ugri rahvaid mängib kandle-taolisi näppe-keelpille, nii on ka maridel armastatud rahvapill Küsle. Sellega sarnane Eesti kromaatiline kannel oma mitmekesiste võimalustega on sillaks mineviku ja tänapäeva muusika vahel ning loob koos ida-mari lauludega põnevaid helimaastikke. Anna Mishina ja Kristi Mühlingu koostöö sai alguse 2015. aastal Tallinnas Hõimupäevadel. Koos on esinetud Soome-Ugri maailmakongressil Lahtis 2016 ja mitmel kontserdil Eestis ja Lätis. Ühiselt on salvestatud ida-mari rahvalaule, eesmärgiga anda välja CD.

 

MORDENS
30.03 kl 17.15 Signature House linnalaval (Kaevuri 1)
31.03 kl 22 Tartus genklubis koos Maailmamustrite DJdega
mordens

Mordens oli Volga ääres elava soome-ugri rahva mordvalaste nimetus 6. sajandi Euroopas. Samanimeline 2005. aastal Saranskis loodud  bänd on jäänud  truuks oma päritolule ning pühendab oma energia ja armastuse mordvalaste esivanemate muusikatraditsioonide säilitamisele modernses maailmas. Mordens tutvustab iidseid mordvalaste meloodiaid, lisades neile polüfooniaid, kuid hoides alles ja samas laiendades oma esivanemate muusikapärandit roki ja džässi elementidega. Nende sõnul peavad kultuur ja traditsioonid arenema, sest muidu muutuvad need ajalooks. Traditsioone peab moderniseerima ja Mordensil tuleb see hästi välja.
Mordensi muusikat:
https://www.youtube.com/watch?v=1EgHc4gMoQA
https://www.youtube.com/watch?v=4kYC7zag8pg

 

JAAK JOHANSON
31.03 kl 22 Seto folk maailmamuusika lava
Jaak_Johanson
Jaak Johanson (sündinud 1956 Tartus) on Eesti laulja-lugudekirjutaja, kelle huvi traditsioonilise folkmuusika vastu tekkis 1976. aastal. Alates 1987 aastast tuuritas ta viis aastat mööda Eestit, kogudes päevikuid, lauluraamatuid ja fotosid ning salvestades vanema generatsiooni elulugusid, kellel polnud alates Nõukogude okupatsiooni algusest 1945. aastal olnud võimalust oma lugusid jutustada. 1987. aastast on ta olnud ka Vanalinna muusikamaja folklooriprogrammi juht.

 

Põhja- ja Baltimaade suurim uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week toimub 27. märtsist 2. aprillini.

Juba üheksandat korda toimuval sündmusel esineb pealinna klubides ja kontserdisaalides üle 200 eripalgelise artisti üle maailma. Festivalilava programm hõlmab 30 kontsertpaika. Lisaks kontsertidele pealinna klubides toimuvad TMW raames muusikatööstuse konverents, tasuta „Linnalava“ kontserdid, vestlussari „TMW jutud”, restoranifestival „TMW maitsed”, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kureeritud eriprogramm „TMW kunst“ ja Disainiturg.

Tallinn Music Week 2017 esitleja on Nordea pank, suurtoetajad Telia, Visit Estonia, Nordic Hotel Forum ja Eesti Meedia.

30.03.2017
18:00-23:05