Jäta menüü vahele

Põliskeelte aasta sündmus: komi keele ja kultuuri tund

Aeg: kolmapäeval, 15.05.2019, Kell 17:15
Asukoht: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Pärnu mnt 28-9, Tallinn
Sissepääs: prii
Vaata asukoha kaarti SIIN

 

Selle nädala kolmapäeval, 15. mail kell 17:15 toimub Fenno-Ugria ruumes taaskord ÜRO põliskeelte aastale pühendatud keeletund. Sel korral keskendume komi keelele. Sündmus on pühendatud komi kirjakeele päevale, mida tähistatakse Komimaal alates 1992. aastast igal aastal maikuu kolmandal pühapäeval.

Komi keele ja kultuuri tunnis antakse põgus ülevaade komi keelest, selle ajaloost, tänasest olukorrast ja ka seostest eesti keelega.

Tunni viib läbi Eesti Komi Kultuuriseltsi esinaine Natalia Ganova, kes tutvustab huvilistele komikeelseid sõnu, väljendeid ning grammatikat. Lisaks saab huviline tunnis osa humoorikast sürja-komi keelsest näidendist ja permi-komi keelsest muinasjutt-näidendist.

Komi kirjakeelest saab lähemalt lugeda siin.

Registreerumine: Kõik huvilised on oodatud õhtust osa võtma, kuid palume enda osavõtust hiljemalt sündmuse toimumise päeva hommikupoolikul märku anda aadressil info@fennougria.ee või telefonil 6445119.

 

ÜRO põliskeelte aasta sündmused Fenno-Ugrias:

ÜRO on 2019. aasta kuulutanud põliskeelte aastaks. Selle puhul pakub Fenno-Ugria kõigile huvilistele võimalust meie sugulaskeeltega tutvust teha. Märtsikuus toimus udmurdi keele tund, aprillis mari keele tund, mais õpime tundma komi keelt. Sügisel jätkame läänemeresoome keelte tutvustamisega.

Tunde viime läbi koostöös Eestis tegutsevate soome-ugri seltsidega, kelle esindajad on ka koolitustel õpetajateks. Huvi korral võib meie õpetajad kutsuda tunde läbi viima ka koolidesse, lasteaedadesse, raamatukogudesse jm kultuuriasutustesse.

Soome-ugri vähemus- ja põliskeelte hääbumise üheks põhjuseks on see, et neid keeli kasutatakse üksnes kogukonnasiseselt, mitte teiste rahvastega suheldes. Sugulaskeeli õppides aitame kaasa sellele, et need keeled kõlaksid vene keele asemel ka rahvaste vahelises suhtlemises. Samuti tõuseb seeläbi nende keelte maine.

 

Kohtumiseni!

 

Korraldaja:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Pärnu mnt. 28-9, 10141 Tallinn
https://fennougria.ee

Sündmus toimub Eesti Komi Seltsi ja MTÜ Fenno-Ugria Asutuse koostöös.

Toetajad:
EV Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriamet

 

 

 

15.05.2019
17:15-19:15