Jäta menüü vahele
26.07.2023

Soomes ilmus Mari Eli ja Udmurtiat käsitlev reisiraamat

Esa-Jussi Salmineni raamat “Sankarimatkailijan Marinmaa ja Udmurtia” (“Seikleja Mari El ja Udmurtia”) ilmus hiljuti Soomes. Sellest teatas autor Facebookis ja VKontaktes.

mari palvus
Mari palvus. Foto: Lyudmila Yamurzina

Teejuht on välja antud Helsingi kirjastuse Rosebud poolt. Väljaanne tutvustab mari ja udmurtide riigivormide ajalugu ja kaasaega.

Esa-Jussi Salminen räägib meile oma kogemuste põhjal, et hõimurahvaste venestamine on olnud teadlik poliitika. Tutvustades põhjalikult piirkondade keelelist olukorda ja poliitilisi võitlusi, räägib autor ka nende piirkondade kirjandusest.

Peale aktuaalsete keeleprobleemide tutvustab Salminen eraldi Mari El-i ja Udmurtiat, nende vabariikide peamisi vaatamisväärsusi, loodusobjekte ja ajaveetmisviise. Autor on uurinud ka piirkonna toidukultuuri, andes soovitusi parimate restoranide ja puhkekohtade kohta. Raamatu osi võib lugeda suvalises järjekorras.

Esa-Jussi Salminen on soome tõlkija, ajakirjanik ja etnograaf, kes on töötanud aastaid õpetajana Joskar-Olas ja Iževskis, samuti Transilvaanias Cluj-Napocas. Ta on tõlkinud mitmeid udmurdi ja mari kirjanduse teoseid soome keelde, selgub kirjastuse Rosebud kodulehelt.

raamatu kaas