Jäta menüü vahele
09.01.2018

Soome-ugri maailm otsib kultuuripealinna aastaks 2019

Soome-ugri noorteühendus (MAFUN) ja Põlisrahvaste Arengu Keskus MTÜ käivitasid soome-ugri kultuuripealinnade programmi järgmise, nelja-aastase tsükli ning kuulutasid välja soome-ugri kultuuripealinna 2019 konkursi. Võitja selgub 8. aprillil 2018 Obinitsas.

2013. a algatatud soome-ugri kultuuripealinnade programm on MAFUNi ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mille eesmärk on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada ühist soome-ugri identiteeti ja hoogustada kohalikku arengut erinevates soome-ugri piirkondades.

Siiani on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Vezprémi linn (2016) ning Karjala küla Vuokkiniemi (2017). Kõigil juhtudel aitas soome-ugri kultuuripealinna tiitel tõsta tiitlikandjate tuntust nii kodumaal kui ka rahvusvaheliselt, sh kultuuriturismi arendamise kaudu.

Kultuuripealinna tiitel on aidanud tugevdada kohalikke kogukondi ja pakkunud neile uusi arenguvõimalusi. Programm on aga pälvinud positiivsest vastukaja soome-ugri maailmas ka laiemalt – näiteks nimetas ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz seda eeskujuks põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisel.

Tänu seniste soome-ugri kultuuripealinnade julgustavatele kogemustele käivitavad MAFUN ja Põlisrahvaste Arengu Keskus MTÜ programmi teise nelja-aastase tsükli (2019–2022) ja ühtlasi ka järgmise, 2019. aasta soome-ugri kultuuripealinna konkursi.

Sellele konkursile on oodatud kandideerima asulad mistahes soome-ugri põliselanikkonnaga riigist ja piirkonnast, välja arvatud riiklikest pealinnadest (Eesti, Soome ja Ungari puhul) ja föderaalpiirkondade pealinnadest (Venemaa puhul). Samuti ei kvalifitseeru sel korral kandidaadid Karjala vabariigist (Vene Föderatsioon) kuna eelmine kultuuripealinn Vuokkiniemi asub seal piirkonnas.

Konkursi soome-ugri kultuuripealinn 2019 materjalid on üleval programmi veebilehel www.uralic.org. Kirjalike taotluste esitamise tähtaeg on 1. märts 2018 ning konkursi võitja kuulutatakse välja 8. aprillil Obinitsas.

Soome-ugri kultuuripealinna 2019 konkursi korraldamist toetab Hõimurahvaste Programm.
soome-ugri-kultuuripealinn-2019
Lisainfo:
Oliver Loode
Soome-ugri kultuuripealinna programmibüroo juht
oliver.loode@uralic.org
Tel +372 513 2992