Jäta menüü vahele
11.03.2019

Ilmus Art Leete raamat “Soome-ugri saladused”

 

Soomeugrilaste naiselikud ja mehelikud, kliimast ja tulundusviisist, ürgsetest geneetilistest põhjustest, keelelistest sidemetest ja meelelaadi salapärast tingitud eripärased kultuuriilmingud on jäänud läbi aegade teadlastele ja paljudele teistelegi mõttevahetuse teemaks. Tartu ülikooli etnoloogia professor Art Leete on viimastel aastatel avaldanud ajalehes «Sirp» ridamisi soome-ugri teemalisi esseid, mis juhatavad lugeja eestlaste sugulasrahvaste kultuuride juurde ning kirjeldavad ja mõtestavad nende rahvaste maailmataju ja olemust läbi eri teemade.

Nüüd on need kirjutised ka kaante vahel. Raamat „Soome-ugri saladused“  koosneb 24 esseest, mis käsitlevad üldiseid küsimusi, nagu teadlaste ja kirjanike loodud kuvand soomeugrilastest ja põhimõtted, millest lähtudes seda on aastasadu kujundatud. Autor lähtub soomeugrilaste maailma avamisel etnograafilistest üksikasjadest nagu rõivad, toit või suusad. Mitu esseed on pühendatud soome-ugri usundilise ilma keerdküsimuste vaagimisele nii ideoloogilise kui ka nõiduslik-rakendusliku nurga alt. On ka mõtisklusi selle üle, kuidas meie hõimlased suhtuvad pimedusse, külma ja vaikusesse. Soomeugrilik hõng peaks ilmnema igal moel, põimudes erinevate teemade ümber. Seetõttu võivad mõned küsimused mitmete konkreetsete teemade juures korduda. Hoolimata lugude kirjust spektrist puudutavad need mingil tasandil siiski justkui sama põhiküsimust.

“Mulle tundub, et soome-ugri kogemust pole lihtne ühemõtteliselt väljendada. Raamatusse kogutud lugusid kirjutades tuli välja, et arutelu on mõnikord tõsine ja teinekord lõbus, vahel sügavamõtteliselt hämar ja siis jällegi mänglevalt selge,” on öelnud Leete.

Tartu Ülikooli etnoloogia professor Art Leete alustas oma teadlaseteed ERMis. Ta on soome-ugri püsinäituse “Uurali kaja” kontseptsiooni autor ning kuraator. Tema 1991.–2007. aasta soome-ugri välitööde materjalid on tallel ka ERMi kogudes.

Raamatu on välja andnud kirjastus Varrak ja see on müügil raamatukauplustes Apollo ja Rahva Raamat.

Lähemalt raamatu kohta ERMi kodulehel. 

Loe ka Jaan Toominga arvustus “Art Leete ugrimugri saladused” ERR kultuuriportaalist.

 

Fenno-Ugria