Jäta menüü vahele
28.02.2020

Soome tähistab 28. veebruaril Kalevala päeva

28. veebruaril 1835. aastal kirjutas Elias Lönnrot rahvuseepose Kalevala eessõna. Selle tähtsa sündmuse meenutamiseks heisatakse sel päeval Soomes rahvuslipud ja toimub arvukalt pidulikke sündmusi.
1928. aastal tähistati sel päeval ka hõimupäeva, mille tähistamine nihkus 1931. aastal oktoobrikuu kolmandale nädalavahetusele. Seega täna on väga tähtis päev, mis laiendas meie keele ja kultuuriruumi, tugevdas meie rahvaste, eelkõige eestlaste, soomlaste ja karjalaste rahvuslikku identiteeti. 

Kalevala on soome, ingeri ja karjala runolaulude põhjal koostatud soome rahvuseepos, mis koosneb umbes 22 000 värsist. Tegelased: Ilmatar, Väinämöinen, Ilmarinen, Aino, Joukahainen, Lemminkäinen, Louhi jt. Loo keskmes on võitlus Ilmarise sepistatud imeveski Sampo pärast, sest veski jahvatanud rikkust ja õnne. (Soome Instituut).

Kalevala päev (soome keeles Kalevalan päivä) on Soome riiklik tähtpäev, soome kultuuri päev. Helsingi ülikooli Savo-Karjala üliõpilasorganisatsioon (Savokarjalainen osakunta) hakkas tähistama Kalevala päeva iga-aastaselt 1860. aastail. “Kalevala” 50. ja 75. sünnipäeva tähistati suurelt. 1920. aastail hakati Kalevala päeva puhul ka lippe heiskama, ehkki ametlik lipupäev kehtestati alles 1978.

“Vana Kalevala” sissejuhatus valmis 28. veebruaril 1835. Raamat ilmus trükist sama aasta lõpul. 1849. aastal avaldas Lönnrot teosest uue versiooni, nn “Uue Kalevala”. Ehkki 2000. aastani lükkusid 24.–28. veebruaril tähistatud nimepäevad liigaastatel päeva võrra edasi, on Kalevala päeva ka liigaastatel tähistatud ikka 28. veebruaril. (Wikipedia)

Rahvuseepose Kalevala koostaja Elias Lönnrot oli esimene soomlane, kes käis mööda Eestit ringi keele- ja etnograafiauurimuste tõttu. Kalevala on soomluse ja soome kirjanduse alusteos ja selle peakangelane Väinämöinen-Vanemuine on lahe mõlemal pool tuntud. (Soome Suursaatkond)

Soomes tähistatakse päeva suurejooneliselt ning on võimalik osa võtta pidustustest, kontsertidest, lauluõhtutest ja -loengutest. Selle kohta saab lähemalt lugeda Kalevala Seura koduleheküljel siin.

Lugege Kalevala päevast lähemalt Piret Kooli artiklist siin (Soome Instituut).