Jäta menüü vahele
04.10.2022

Sillad üle aegade: Hõimupäevad 2022 on kohe käes!

Soome-ugri sündmustesari Hõimupäevad 2022 kannab sel aastal teemapealkirja “Sild üle aegade”. Peasündmused toimuvad oktoobrikuu kolmandal nädalal ja kulmineeruvad 15. oktoobril Tallinnas toimuva kireva kontsertkavaga. Piletimüük on alanud.

Traditsiooniliselt kuuluvad Hõimupäevade programmi kirjandusõhtu (K, 12.10), tantsuklubi (N, 13.10.), konverents (R, 14.10.), kaks peakontserti (L, 15.10 ja P, 16.10) ja kammerkontsert (K, 28.10.). Erinevaid pärimuskontserte korraldavad ka mitmed seltsid nii Pärnus, Rakveres, Narvas kui ka Obinitsas. Temaatilisi õhtuid jagub üle Eesti. Täpsema ülevaate saab Fenno-Ugria kodulehelt, sotsiaalmeediakontodelt ja sündmustekalendrist. Orientiiriks Linnuteed 🌌 kujutav märgike.

Hõimupäevade konverents keskenudb Karjalale. Pealkirja all “Karjala märgiline tähendus” (R, 14.10) kõneldakse karjalastest, nende keelest ja ajaloost. Ettekannetega esinevad tuntud keeleteadlased ja ajaloolased Pekka Kauppala, Eero Medijainen, Janne Saarikivi, Jaan Õispuu. Eesti- ja soomekeelseid ettekandeid saab kuulata Tallinnas, Kirjanike Majas.

Uudne on aga tänavuste Hõimupäevade juures koostöö Eesti Kontserdiga: TubIN festivali kammerõhtu “Rahvaste hääled lauludes” ootab kuulama juba laupäeval, 8. oktoobril Tartus Elleri muusikakoolis. 

Kiri kodukanti

Seekordsed suurkontserdid teeb eriliseks aeg, milles nüüd elame. Nii kannab lavastaja Anne Türnpu tervikuks seatud pärimuskontsert pealkirja “Kiri kodukanti”. 

“Hõimupäevadel on alati kokku saanud eri maades elavad soome-ugri rahvad. Praegusel ajal, kui ühel ja teisel pool piiri elatakse erinevates maailmades ja päriselt  kohtumine on võimatu, hoiame taas suhteid pigem kirja teel. Meiegi kirjutame oma kontserdiga kirja, nii nagu karupeiedel kirjutatakse kiri taevajumal Num Torumile. Me kirjutame kaugel elavatele sõpradele-sugulastele ja räägime räägime pisikestest asjadest, mis meid kõigest hoolimata siin- ja sealpool ühendavad ja seovad,” räägib Türnpu.

Tallinnas (L, 🌌 15.10)  ja Tartus (P, 🌌 16.10) toimuvad peakontserdid kujundab Epp Kubu. Publiku ette astuvad Eestis tegutsevad mari, udmurdi, ersa, mokša, komi, vadja, ingerisoome folklooriansamblid ja solistid. Kaugemate külalistena on seekord liivi ansambel Kāndla Ventspilsist, ungari ansambel Korinda ja soome runolaulik Maari Kallberg.  

Suurkontserdi lõpetab Ume-saami muusik Katarina Barruk. Üle Euroopa tuuritanud ja sel kevadel ka Tallinn Music Weeki Fenno-Ugria õhtul esinenud artist on oma laulude ja heliloomingu eest pälvinud Rootsi ühe olulisema kultuuriauhinna Skaps Kulturbärarpris

“Tema selge ja võimas hääl koos jäägitu lavalolekuga loob sügavalt puudutava, ent väga jõulise atmosfääri. See on raevukas ja samas maalähedane segu popmuusikast, traditsioonilisest joiust ning improvisatsioonilistest elementidest,” kirjeldab kontserdi peakorraldaja Kadi Raudalainen. Fenno-Ugria kutsel Tallinnas ja Tartus publiku ette astuv Katarina kõneleb ja laulab oma isakodus õpitud Ume saami keeles. Seda UNESCO kriitiliselt ohustatud keelte nimekirja kantud keelt kõnelevad veel vaid loetud inimesed. Tallinnas, 🌌 15. oktoobril kell 19 algaval kontserdil musitseerib lauljatar koos kitarrist Arnljot Nordvikiga. 

Eriline on seekordses programmis ka udmurdi rahvalaulikule Olga Solovjovale (1932–2018) pühendatud mälestusõhtu “Džakõ apaj – 90 aastat sünnist”. Pärimust ja improvisatsioone esitavad udmurdi lauljad-folkloristid Maria Korepanova ja Nikolai Anisimov, eesti muusikud Anne-Liis Poll, Kristi Mühling, udmurdi juurtega laulja Anna Lebedeva ja mari laulja Anna Makeev. 12.–14. oktoobril Tallinnas, Tartus ja Obinitsas kõlavad plaadiesitluskontserdid Džakõ apaj ehk Pasknääri-tädi loomingust. Vaadata saab ka rahvalauliku elu kujutavat näitust ning dokumentaalfilmi “Hoidja”. (2017).

Filmid, näitused ja raamatukogu

Kuna 2022. aasta on Eestis pühendatud raamatukogudele, siis on ka raamatutel ja raamatukogudel meie programmis oma koht. Kolmapäeval, 19. oktoobril tutvustab Fenno-Ugria oma asutuse raamatukogu ja teeb võimalikuks raamatute laenutamise ESTER-programmi kaudu. Hõimuklubi õhtuna toimuv veebiülekanne algab kell 17 ja seda saab hiljem ka järelvaadata. Tänu tihedale koostööle maakondlike ja külaraamatukogudega saab Hõimupäevade ajal mitmes neist vaadata ka soome-ugri rändnäituseid

Koos ERR voogedastusplatvormiga Jupiter pakume kogu hõimukuu vältel vaatamiseks taas kirevat valikut saateid ja dokumentaalfilme. Loetelu leiab veebiaadressilt https://jupiter.err.ee/hoimupaevad.

Uudsena on seekord nimekirja lisatud Soomes populaarsust kogunud 10-osaline dokumentaalsari “Soome-ugri hõimud 30 päevaga” (Suomensukuiset 30 päivässä, AitoMedia 2013). Soome näitleja Ville Haapasalo viib vaataja meie hõimurahvaste juurde. Haarav ja ühtaegu vapustav dokusari on filmitud mais 2012. Jupiteri keskkonnas nähtav sari on dubleeritud venekeelde, kuid seda saab kuulata ka originaal- ehk soome keeles.

Milles uba?

Soome-ugri rahvaid tutvustava ja koostööd edendava sündmustesarja peamine eestvedaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Alates 2018. aastast kuuluvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka. Hõimupäevade programm kulmineerub oktoobrikuu kolmandal nädalal, sest just siis – oktoobri kolmandal laupäeval – lehvivad Eestis meie hõimurahvaste auks riigilipud.

Kel lusti ja huvi, saab oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatavale hõimupäevale pühendatud programmis ka ise kaasa lüüa! Nii kutsume üles kultuurikeskuseid, rahvamajasid, kooled, eriala- ja loovühendusi ja kultuurikorraldajaid ehk kõiki, kes tunnevad soovi oktoobrit kui pimedat sügiskuud mõne põneva kultuurisündmusega värvikamaks muuta ning seeläbi ka meie sugulasrahvastele toetust väljendada.

Fenno-Ugria kauaaegne juhatuse esimees Mart Meri on öelnud: “Võib-olla on hõimupäevade sõnum arusaamises, et meil on üksteiselt paljugi õppida. Õppida, kuidas tagada oma kultuuriline järjepidevus. Õppida teistest kultuuridest laenama nii, et see muudaks meid endid rikkamaks ja mitte vaesemaks. Õppida, kuidas ellu kutsuda rahvuslikke asutusi, kuidas arendada emakeelset haridussüsteemi. Õppida üksteise kogemustele toetudes.”