Jäta menüü vahele
09.02.2017

Presidendi teenetemärgi pälvib soome-ugri kultuuri edendaja Arvo Survo

President Kersti Kaljulaid annab Eestile osutatud teenete eest tänavu riikliku autasu 113 inimesele. Presidendilt saab Maarjamaa Risti V klassi teenetemärgi teenekas soome-ugri kultuuri edendaja Arvo Sulo Survo.

 

Ingerisoome päritolu Arvo Survo on pastor, misjonär, muusik, laulja ja rahvapärimuse koguja, kelle suuremaid teeneid on ingeri kiriku taasrajamine Venemaal ning vadja ja ersamordva keele hoidmine.

Tegemist on väljapaistva valgustajaga, kellel on väga suur panus soome-ugri rahvaste rahvuskeelse jumalsõna levitamisse. Ta peab vadja ja ersamordva keelseid jumalateenistusi ning on tõlkinud luterlikke laule ja palveid vadja ning isuri keelde. Kuigi rahvuselt ingerisoomlane,  räägib ta ka väga head eesti keelt. Lisaks on Survo kolooriitne laulja ja muusik. Oma laulu saateks mängib ta erinevaid soome kandleid ja kitarri.

Arvo Survo on võtnud osa ka hõimupäevadest: 2014. aastal pidas ta Eesti kirikutes vadjakeelseid missasid ja loengu ingeri kiriku tööst; 2012. aastal kandis Eesti vabaõhumuuseumis Sutlepa kabelis ette enda kirjutatud soome-ugri missa.

 

Arvo-Survo-H-Hakamies.tif_
Ingerisoome päritolu pastor Arvo Sulo Survo. Foto: Hannu Häkämies.

Arvo Survo on sündinud 22. augustil 1954 Gattšinas. Aastail 1981–1990 õppis ta EELK Usuteaduse Instituudis. Diakoniordinatsiooni sai 1983. aastal ja preestriordinatsiooni 1987. aastal. Soome Luterliku Evangeeliumiühenduse (SLEY) misjonärina teenib Arvo Survo  Ingeri kirikus.

 

itkuinkerille.tif_arvo_survo_teenetemärk_2017
Arvo Survo 1987. aastal kirjutatud värss-teos “Ingeri itk”

Tänavu pälvib teenetemärgi teisigi soome-ugri kultuuri seisukohast olulisi isikuid − Valgetähe V klassi teenetemärgi saab seto kultuuri edendaja ja kunstnik Evar Riitsaar (Evar Riitsaar pälvib Valgetähe V klassi teenetemärgi , Postimees/Setomaa, 09.02.2017) ning Valgetähe IV klassi teenetemärgi rahvaluuleteadlane Mare Kõiva, kes on viinud maailma teaduse eesliinile ajakirja Folklore, aga on muu hulgas kogunud ka folkloorimaterjale Ingerimaa ja Eestis elavate Ingerimaa läänemeresoomlaste kohta.

Vabariigi President annab teenetemärgid üle iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril NUKU teatris.

 

Fenno-Ugria

 

Allikad:

Riiklike autasude andmine (president.ee)
fi.wikipedia

Loe lisaks:

Arvo Survo: ”Suomen kirkosta tulossa saaristo”
Lähetysterveiset Inkerinmaalta… ja Suomestakin!
Kalevala-mittaa inkeriläisittäin

2007. aastal ilmus Heikki Tervonenilt raamat “Arvo Survon matkassa Viipurista Volgan mutkaan” arvo survo