Jäta menüü vahele
04.06.2020

Palju õnne, Eesti lipp!

Foto: ERR

4. juunil on tähistatakse Eesti lipu päeva, sest  just sel päeval – 1884. aastal – õnnistas ja pühitses trikoloori Otepää kirikla saalis koguduse õpetaja Rudolf Kallas.

Sini-must-valge lipp oli esialgselt Eesti Üliõpilaste Seltsi lipp. Lipu õmblemise idee algatas Karl August Hermanni abikaasa Paula Hermann. Lipuriie osteti Põltsamaalt ja trikoloori õmblesid valmis Paula Hermann, Emilie Beermann ja Miina Härma. Lippu varre tegi Emilie vend Christoph Beermann ning tema viis ka lipu seejärel Tartusse.

136. aastat tagasi toimunud tseremoonial lausus rahvusliku liikumise juht Heinrich Rosenthal: “Olgu Eestimaa täis kuradeid, meie lippu nad ei võida.”

Traditsiooniliselt algab Eesti lipu päeva tähistamine hommikuse lipuheiskamisega Pika Hermanni tornis. Kuberneriaeda kogunevad koolide ja isamaaliste organisatsioonide liputoimkonnad ning peetakse kõnesid. Vastavalt Eesti lipu seadusele lehvivad sel päeval trikoloorid kõikide riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti riigilipu võivad heisata ka kõik teised.

Otepääl, Maarja kirikus, peetakse keskpäeval lipupäeva jumalateenistus ning pärast seda teevad motoklubid Eesti lipu auks sõitu Otepää vallas.

Eesti Rahva Muuseum korraldab ringkäigud: neljapäeval 4. juunil kell 16 ja laupäeval 6. juunil kell 14 toimuvad ERMi püsinäitusel “Kohtumised” Eesti lipu päevale pühendatud giidituurid. Näha saab meie esimest sinimustvalget lippu, mis kuulub Eesti Üliõpilaste Seltsile ja õmmeldi 1884. aastal. Lähemalt: Eesti lipu päeva giidituuridRingkäigud on eelregistreerimisega, kirja saab end panna ERMi kodulehel.


Seotud lingid: