Jäta menüü vahele
06.09.2019

Mordvamaal mälestatatakse ansambli Toorama asutajat Vladimir Romaškinit

Vladimir Romaškin (Jovlan Olo) 1951-2002

Sellel nädalal korraldatakse Mordvamaal Podlesnaja Tavla külas silmapaistva ersa muusiku ja  folkloristi Vladimir Romaškini (ersa keelse nimega Jovlan’ Olo) mälestuseks ersa  puuskulptorite ja laulude festival. Romaškinit tuntakse ka kui folklooriansambli Toorama asutajat ja kauaaegset eestvedajat.

Alates 3. septembrist loovad Tavla puutöö meistrid, nende kolleegid naaberpiirkondadest ja teisegi soome-ugri rahvaste meistrid Etno-Kudo etnograafiamuuseumi territooriumile uued nikerdatud puuskulptuurid.  Varasemad skulptuurid  said väga populaarsuseks arvukate välisturistide seas.

6. septembril, Vladimir Romaškini sünniaastapäeval, kõlavad iga-aastase etnofoorumi lõppakordina ersa laulud, mida esitavad Toorama ja teised folklooriansamblid Mordvamaalt ja mujaltki.

Romaškini majamuuseumi eristab teistest muuseumidest asjaolu, et selles hoitakse etnograafi ja muusiku isiklikke esemeid, mis varem kuulusid muusikule, samuti traditsioonilisi majapidamistarbeid ja ersa majapidamistarbeid. Samas saab ka kõiki eksponaate mitte ainult puudutada, vaid ka vastavalt otstarbele kasutada. Festivalide ja pühade ajal küpsetavad perenaised külalistele toitu, leiba ja pannkooke.

Etno-Kudo muuseum on festivalist osavõtjatele nagu omamoodi hotell ning ka muul ajal on külalised teretulnud – ikka selleks, et veeta rohkem aega imeliste allikatega külas, juua kristallselget vett, kuulata muusikat, hingata tervendavaid metsaaroome ning tunnetada Tavla inspireerivat õhkkonda. Kolme festivalipäeva jooksul võtavad puutöömeistrite tehtud skulptuurid  koha sisse Etno-Kudo läheduses paiknevas improviseeritud skulptuuripargis.

Vladimir Romaškini mälestusfestivali korraldab Tavla meistrite liit Ermez, keda toetab Regionaalne ersa keele ja kultuuri arendamise fond “Keel. Hing. Rahvas”, samuti kohalik omavalitsus  ja Venemaa soome-ugri rahvaste assotsiatsioon.

Romaškin õppis Saranski muusikakoolis ja Kaasani konservatooriumis. 1980–1989 töötas ta Mordva keele, kirjanduse ja ajaloo uurimisinstituudis. 1990. aastal asutas ta arhailist meestelaulukultuuri viljeleva folklooriansambli Toorama, mis sai soome-ugri maailmas väga tuntuks. Ansambel on palju kordi esinenud ka Eestis.

Uudise allikas finnougoria.ru (02.09.2019)