Jäta menüü vahele
08.02.2022

Mordva skulptor Stepan Erzja saab oma turismimarsruudi

Teekonnal on kaks põhipeatust: skulptori sünnikoht Bajevo külas Ardatovi rajooni edelaosas, ning Mordva vabariigi pealinn Saransk, sest seal asuvas vabariiklikus muuseumis on Erzja teoste suurim kollektsioon.

Mordvamaal käivitatakse Stepan Erzja nimelise rahvusvahelise kunstifondi teatel uus turismimarsruut, mida nimetatakse skulptor Erzja teeks. Teekonnal on kaks põhipeatust: skulptori sünnikoht Bajevo külas Ardatovi rajooni edelaosas, ning Mordva vabariigi pealinn Saransk, sest seal asuvas vabariiklikus muuseumis on Erzja teoste suurim kollektsioon. Kahepäevane teekond hõlmab ekskursioone skulptori jaoks olulistesse paikadesse, tutvumist mordva traditsioonide, köögi ja kohaliku koloriidiga.

www.instagram.com/erzia_official

Reisikava töötasid välja reisikorraldusfirma Ветер странствий (Rännutuul) ning Stepan Erzja nimelise kunstifondi president Mihhail Žuravljov. Lähiajal on neil plaanis käivitada veel ka jalgsiretked Moskvas, sest just seal sai kunstnik oma hariduse ja ning toimus ta loominguline kujunemine. Moskvas möödusid ka Stepan Erzja viimased eluaastad pärast Argentinast naasmist.

Jalutusmarsruut viib huvilised paikadesse, mis on kunstnikuga elu ja loometeega otseselt seotud ning lõpeb hiljuti avatud Erzja kultuurikeskuses, mis on ainus Moskvas asuv näitusesaal, kus on eksponeeritud Mordva skulptori tööde koopiad. Algatuse jalgsimarsruudi koostamiseks tegid Mordva vabariigi majandus-, kaubandus- ja ettevõtlusministeerium ning Stepan Ersja nimeline rahvusvaheline kunstifond.

Ersa rahvale maailmas 20. sajandil enim kuulsust toonud Stepan Erzja – kodanikunimega Stepan Nefjodov (1876–1959) – sündis Mordvas talupoja perekonnas. Ta elas ja töötas edukalt mitte ainult Venemaal, vaid ka Itaalias, Prantsusmaal, Aserbaidžaanis, Adžaarias ja Argentinas. Argentinas veetis Erzja 23 aastat ja tõi sealt kodumaale umbes 300 taiest. Vähemalt 100 teost asub veel välismaal ja ootab äraviimist. Paljude tema skulptuuride asukoht ja saatus on aga teadmata, nagu tänini on jäänud tundmatuks ka paljud tema elu leheküljed.

www.instagram.com/erzia_official