Jäta menüü vahele
23.04.2018

Mari sangari päeva tähistatakse üle Eesti

Sel aastal tähistame maride üht tähtsamat rahvuspüha – mari sangari päeva – koos Baškortostani maride 10-liikmelise folklooriansambliga Tanõptür Sem (Tanõpi Jõe Helid). Ansambel esineb neljapäeval, 26. aprillil Fenno-Ugria hõimuõhtul Tallinna Vanalinna Muusikamajas, aga lõbus kollektiiv jõuab ka Tartusse ning laupäeval festivalile Sabatants Telliskivi loomelinnakus.

Idamaride üks tuntuim ja ehedaim folklooriansambel tutvustab vanemaid rahvalaule ja tantse, mida ansambli liikmed on kogumas käinud. Ansambel oli 1990ndatel maride rahvusliku liikumise üks eestvedajaid ja viib tänini läbi Baškortostani maride tähtsaimaid rahvuspidustusi ja rituaale.

Mari sangari päev (taleške ketše) on pühendatud 1556. aastal venelaste vastu peetud tšeremissi sõdades hukkunud mari rahvuskangelase Boltuši (Poltõši) ja teiste mari rahva vabaduse eest võidelnute mälestusele. Pärimuse järgi langes just 26. aprillil maride vabaduse eest võideldes rahvuskangelane Boltuš. Eestis tähistatakse seda päeva juba ligi 25 aastat.

Ansamblit näeb:

N, 26. aprillil kell 19 Tallinna Vanalinna Muusikamajas (Uus 16c)
R, 27. aprillil kell 18.30 Tartu Mari seltsis (Vanemuise 19)
L, 28. aprillil kell 13 ERMi silla alal
L, 28. aprillil kell 21.30–22.15 festivalil Sabatants Erinevate Tubade Klubis (Telliskivi 60-A1 IV korrus)

Kõik on oodatud. Tere tulemast! Salam lijže!

Hõimuõhtut toetab Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet ja Hõimurahvaste Programm.