Jäta menüü vahele
26.08.2021

Mari poetess: “Last peab mari vaimus kasvatama juba imikueas”

Kevadel teist korda emaks saanud mari poetess Tatjana Toktarova tegi sünnitusmajast lahkudes midagi enneolematut – ta ehits kogu oma pere rahvuslikult. “Last peab mari vaimus kasvatama juba imikueas,” märks naine Mari Vabariigi ringhäälingule antud intervjuus.

Joškar-Ola sünnituskeskuses toimus ajalooline sündmus, millele pööras äsja meeleoluka videoloona tähelepanu ka Mari Vabariigi rahvusringhääling (v.t. video allpool). Nimelt otsustas Sernuri asulast pärit perekond Toktarov teha midagi uutmoodi, panustades rahvuskultuuri säilimisse. Nii riietasid äsja ilmale tulnud beebi vanemad uue ilmakodaniku, tema vanema õe ja endidki sünnitusmajast lahkudes rahvarõivastesse. Beebile ja ta perekonnale mõeldud kojuminekurõivad aitas luua mari etnodisaineri Nadežda Akijeva.

Mari rahvarõivaste ilu ja loomulikkus äratab kahtlemata huvi mari rahva ajaloo ja kultuuri, samuti traditsioonide vastu. Eraldi väärib märkimist, et vastsündinu ema on tuntud mari poetess Tatjana Toktarova (Japajeva), kes on avaldanud luulekogumiku Уна улам тӱняште (Olen külaline selles maailmas). 

Марий тӱня 23.08.2021 (Mari Vabariigi rahvusringhäälingu saatelõik 23. augusti k.a.)