Jäta menüü vahele
12.06.2020

Mari palvust näidatakse esimest korda otseülekandes

Allikas: nazaccent.ru

Pühapäeval, 14. juunil kell 9.00-11.00 näidatakse esimest korda ajaloos Mari El telekompanii Марий Эл Телерадио otsesaatena Joškar-Ola lähedal asuvas hiies toimuvat traditsioonilist maride palvust, mis on pühendatud pidustustele agavairem (adrapidu).

Palvust peetakse peale kevadkülvi lõppu, ajavahemikul mai lõpust kuni juuni keskpaigani. Täpse aja valivad välja mari kardid (preestrid), kuid tavaliselt toimub see noore kuu ajal. Palvusel palutakse loojalt õnnistust, et saak tuleks hea ja tuuakse toiduohvreid. Pärast palvuse lõppu süüakse õnnistatud toite,  järgnevad viljakusmaagiaga seotud mängud ja muud toimingud. Maridega samalaadsed pidustused on udmurtide gerber ja tatarlaste-baškiiride sabantui.

Otseülekanne algab pühapäeval, 14. juunil kell 9. Kahetunnist palvest on võimalik järelvaadata ettevõtte Youtube-kanalil.

Marid on ainuke Euroopas elava rahvas, kellest väga suur osa on looduseusku. Mari looduseusk on Mari Vabariigis ametlikult registreeritud ja tunnustatud usund. On olemas ka oma usuline keskorganisatsioon eesotsas ülemkardiga ning sellel on osakonnad kõikides rajoonides.

Võõrastel inimestel pole palvuse ajal pühasse hiide lihtne pääseda, selleks on vaja preestrite luba. Sedapuhku andis agavairemi pidustusete ja palvuse otseülekandeks loa ülemkart Aleksander Tanõgin isiklikult.  Sellega loodetakse, et mari looduseusund saavutab suuremat tuntust nii Vene Föderatsioonis kui ka välisriikides.

Allpool on temaatiline teleuudis:

Allikas: nazaccent.ru (10.06.2020).

 

 

Täispikka palvust saab näha: